Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 33%
  • 1 mars 33%
  • Nuk e uroj 33%

Izraeli dhe Hamasi pritet ta zgjasin armëpushimin me dy ditë të tjera

Nga A2 CNN
28 Nëntor 2023, 20:50 | Bota

Izraeli dhe Hamasi pritet ta zgjasin armëpushimin me dy ditë të

Izraeli dhe Hamasi janë në diskutime për zgjatjen me dy ditë të tjera të armëpushimit që ka hyrë në fuqi që nga e premtja. Lajmin e bëri të ditur gazeta Al-Araby Al-Jadeed, duke cituar burime nga Egjipti.

Marrëveshja pritet të zgjatet me kushtet që janë aktualisht në fuqi. Një burim izraelit i cituar nga Haaretz konfirmoi se ky është propozimi në shqyrtim, duke saktësuar se ende nuk është pranuar.

Zbatimi i marrëveshjes do të varet nga mundësia e Hamasit për të liruar 10 pengje të tjera izraelite në ditë. Kujtojmë se armëpshumi u zgjat një ditë më parë me dy ditë. Pas shtyrjes, Hamasi liroi edhe 12 pengje, 10 izraelitë dhe dy të huaj.

Ndërkohë, shefi i NATO-s deklaroi ditën e sotme se Aleanca po shpreson në një zgjatje të mëtejshme të pauzës mes palëve në luftë.

"Në takimin e ministrave të jashtëm të NATO-s u shpreh shqetësimi për situatën në Lindjen e Mesme dhe në të njëjtën kohë ata mirëpresin zgjatjen e pauzës në armiqësitë midis Hamasit dhe Izraelit që do të lejojë ardhjen e ndihmës së mëtejshme për Gaza dhe lirimi i pengjeve të tjera dhe shpresojmë për zgjatje të mëtejshme”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jen Stoltenberg.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli