Izraeli trondit themelet e çdo ndërtese në Gaza, bombardime në kampin e refugjatëve

Nga A2 CNN
7 Nëntor 2023, 07:47 | Bota

Izraeli trondit themelet e çdo ndërtese në Gaza, bombardime

Bombardimet izraelite në të gjithë Gazën vazhdojnë, ndërsa lufta arrin në një muaj, me të paktën 16 njerëz të vrarë gjatë natës në një sulm në Rafah.

Izraeli ka përdorur të gjitha llojet e armëve dhe bombave jokonvencionale, duke tronditur themelet e pothuajse çdo ndërtese banimi në qytet.

Mediat lokale raportojnë se qëllimi i këtyre sulmeve është shkatërrimi i bunkerëve dhe tuneleve të përdorura nga Hamasi, por ndërkohë gjithnjë e më shumë ndërtesa banimi shkatërrohen, duke mos lënë vend për ata në qytetin e Gazës që të strehohen.

Situata në spitale mbetet shumë e rëndë dhe shumë e komplikuar. Ka mungesë karburanti, pajisje, furnizime dhe janë nën sulm. Për më tepër, të gjitha rrugët që të çojnë në spitalin al-Shifa janë dëmtuar, duke e bërë shumë të vështirë për ambulancat të sjellin pacientë.

Në jug, Rafah ka qenë objektiv i sulmeve të mëtejshme ajrore më shumë se 20 njerëz të vrarë dhe të tjerë raportohet se janë ende nën rrënoja.

Forcat izraelite kanë sulmuar kampin e refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar. Konfrontimet kanë vazhduar edhe në kampin e refugjatëve Tulkarm që nga e hëna, duke shkaktuar të paktën nëntë vdekje të regjistruara në 24 orët e fundit.

Shefi i OKB-së, Antonio Guterres, thotë se Gaza po "bëhet një varrezë për fëmijët", ndërsa ai përsërit kërkesat për armëpushim.

Më shumë se 10.000 palestinezë në Gaza u vranë në sulmet izraelite që nga 7 tetori. Në Izrael, numri i të vdekurve gjatë të njëjtës periudhë është më shumë se 1400.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi