Jeta pas pushtimit të ISIS, mes hijes së luftës dhe dëshirës për të ardhmen, Mosuli po rindërtohet

Nga Anxhela Celibashi
11 Qershor 2024, 08:55 | Bota

Qyteti i vjetër i Mosulit në Irak, i është kthyer jetës normale pas çlirimit të tij nga shteti islamik ISIS në 2017. Shumë banorë të saj, tregojnë se tani ndihem në të sigurt se në çdo kohë tjetër.

“Nuk do ta kisha menduar se sot mund të jetonim me këtë rehati dhe lehtësi, që t'i ujisni bimët ndërsa jeni në shtëpinë tuaj në qytetin e vjetër në paqe dhe siguri”, tha  Saqr Zakaria.

Ai sot kryen të njëjtat aktivitete si dikur, çka shpesh e bëjnë të kujtojë vështirësitë e periudhës së ISIS.

Një shtëpi të vjetër tradicionale moslave, ai e ka kthyer në fondacion kulturor dhe çdo gjë në të tërheq vëmendjen e shumë vizitorëve, vendas dhe të huaj, përfshirë edhe presidentin francez, Emanuel Macron.

Grupi xhihadist shpalli kalifatin e tij në Xhaminë e Madhe al-Nuri, pasi pushtoi Mosulin një dekadë më parë, duke imponuar një formë ekstreme të Islamit që i pa ata të vrisnin anëtarë të grupeve minoritare, të ndalonin muzikën dhe të shkatërronin vendet arkeologjike.

Pjesa me e madhe e qytetit u shkatërrua dhe mijëra civilë u vranë në betejën për ta çliruar atë. 

Por me gjithë grindjet e brendshme politike, akuzat për korrupsion dhe rindërtimin e vonuar, jeta po kthehet në të dyja anët e lumit.

"Ky është Mosuli", tha Nizar Al-Khayat, një ish-drejtor shkolle në të 70-at. “Pavarësisht se çfarë, ai mbetet një qytet i kulturuar dhe i civilizuar”.

Zyrtarët lokalë dhe banorët thonë se ka një rrugë të gjatë për të bërë, përpara se Mosuli të heqë përfundimisht trashëgiminë e ISIS.

Gërmadhat ende po pastrohen shtatë vjet pas çlirimit të qytetit. Rreth Mosulit mund të shihen ende ndërtesa me xhepa me dysheme të shembur dhe armaturë të shkatërruar. Qyteti i Vjetër është në rrënoja.

Por urat janë ngritur. Janë hapur restorante të reja ku klientët ushqehen me kuzhinën libaneze dhe tundin kokën nën tingujt nostalgjikë të tenorëve sirianë.

Një treg dhe kafene buzë lumit gumëzhin nga jeta deri në orët e vona të natës, dikur e paimagjinueshme në një qytet ku njerëzit mbylleshin në shtëpitë e tyre pasdite vonë.

Sot autoritetet në Mosul po punojnë për shtimin e sa më shumë zonave të gjelbra dhe turistike, për ta bërë qytetin përsëri plot ngjyra e jetë.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani