Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 10%
  • Kujdesi familjar 80%
  • Ndikimi i shoqërisë 10%

Lufta Izrael-Hamas, drejt armëpushimit dy-mujor? WSJ: 80% e tuneleve të Hamasit, të paprekura

Nga A2 CNN
28 Janar 2024, 08:28 | Bota

Lufta Izrael-Hamas, drejt armëpushimit dy-mujor? WSJ: 80% e tuneleve

Palët që po negociojnë një marrëveshje armëpushimi në Rripin e Gazës kanë finalizuar një draft që parashikon pezullimin e konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit për dy muaj, në këmbim të lirimit të më shumë se 100 pengjeve që janë ende në duart e lëvizjes islamike palestineze. 

Burime anonime thanë për "New York Times" se një marrëveshje përfundimtare mund të arrijë brenda dy javësh.

Shumë vende janë përfshirë në negociatat për përfundimin e konfliktit të armatosur, mes të cilave spikasin Katari dhe Egjipti.

Ndërkohë, një tjetër media amerikane, Wall Street Journal shkruan se në ditën e 114 të luftës në Gaza, vihet re se përparimi i ushtrisë izraelite është shumë i vogël.

Sipas gazetës, më shumë se 80% e rrjeteve të tuneleve nëntokësore të përdorura nga Hamasi, janë ende të paprekura.

Në zhvillimet e tjera, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, u kërkoi shteteve të garantojnë vazhdimësinë e punës së agjencisë palestineze të refugjatëve, UNRËA, pasi shumë financime u bllokuan për shkak të akuzave të ngritura kundër disa anëtarëve të organizatës që ishin të përfshirë në bastisjet e 7 shtatorit të Hamasit në Izrael.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu