Mbërrijnë në Gaza furnizimet përmes skelës së re detare, USAID: Rrugët tokësore janë thelbësore

Nga A2 CNN
18 Maj 2024, 08:07 | Bota

Mbërrijnë në Gaza furnizimet përmes skelës së re

Ndihma humanitare ka filluar të mbërrijë në Gaza përgjatë një skele të prodhuar nga SHBA, por shefja e ndihmës amerikane tha se korridori i ri detar, nuk mund të zëvendësonte kalimet tokësore dhe paralajmëroi se dërgesat e ushqimit dhe karburantit që hynin në Gaza ishin ngadalësuar.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, konfirmoi të premten se kamionë me ndihma humanitare, përfshirë ushqime nga Emiratet e Bashkuara Arabe, të dërguara me anije nga Qiproja, ishin shkarkuar në bregun e Gazës dhe i ishin dorëzuar kontrollit të OKB-së.

Komanda Qendrore e SHBA tha se kamionët e ndihmave kishin filluar të lëviznin në breg rreth orës 09:00 me kohën lokale të premten.

Mbretëria e Bashkuar tha se dorëzimi i ndihmës i shkarkuar të premten përfshinte 8,400 komplete për të siguruar strehim të përkohshëm të bërë nga çarçafë plastike.  Rreth 500 ton ndihma britanike, duke përfshirë tenda, komplete higjienike dhe kamionë, pritet të arrijnë në Gaza përmes skelës, të ndërtuar nga forcat e armatosura amerikane, në javët e ardhshme.

Mbërrijnë në Gaza furnizimet përmes skelës së re

Drejtoresha e Agjencisë së SHBA-së për Zhvillim Ndërkombëtar (USAid), Samantha Power, tha se SHBA do të përdorë rrugën detare për të ofruar ndihma për shpëtimin e jetës, duke përfshirë ushqime të pasura me lëndë ushqyese për të mbështetur mijëra fëmijë dhe të rritur më të cenueshëm të Gazës; dhe furnizime kritike si çarçafë plastikë për strehim, kanaçe për të mbajtur ujë të pastër dhe komplete higjienike”.

“Skelata që u hap sot nuk zëvendëson kalimet tokësore në Gaza, secila prej të cilave duhet të funksionojë me kapacitet dhe efikasitet maksimal. Çdo moment që një vendkalim nuk është i hapur, që kamionët nuk lëvizin ose ku ndihma nuk mund të shpërndahet në mënyrë të sigurt, rrit kostot e tmerrshme njerëzore të këtij konflikti”, tha ajo.

“Në dy javët e fundit, ushqimi dhe karburanti që hyjnë në Gaza janë ngadalësuar në nivele të ulëta të rrezikshme. 100 kamionë ndihma në ditë mezi hynë në Gaza, shumë më pak se 600 që nevojiten çdo ditë për të trajtuar kërcënimin e urisë”, paralajmëroi Power. “Duhet bërë shumë më tepër për të shpëtuar jetë dhe për të lehtësuar vuajtjet”, theksoi ajo.

Operacionet ushtarake izraelite rreth qytetit jugor të Rafahut kanë çuar në mbylljen e një pike kalimi aty pranë nga Egjipti dhe ndërprerjen e pothuajse të gjitha dërgesave tokësore përmes një porte tjetër jugore në Kerem Shalom. Ndërkohë, kamionët që shkojnë për në vendkalimin verior në Erez janë zënë pritë dhe plaçkitur nga ekstremistët izraelitë ditët e fundit.

Megjithëse Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) ende nuk kanë nisur një sulm në qendër të Rafahut, OKB-ja tha të premten se rreth 640,000 njerëz ishin zhvendosur nga qyteti, shumë prej tyre duke shkuar në veri në Deir al-Balah, ku kushtet ishin "të rënda".

 

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024