Me kondicioner, armë e ushqime për disa muaj, komanda e terroristëve të Hamasit poshtë spitalit

Nga A2 CNN
23 Nëntor 2023, 19:13 | Bota

Ushtria izraelite publikoi pamje të reja nga një tunel i përshtatur për qëndrime afatgjata pranë spitalit Al Shifa në Gaza të mërkurën e 22 nëntorit, i kompletuar me një banjë, kuzhinë dhe një dhomë takimesh me ajër të kondicionuar që sipas ushtrisë së Izraelit kishte shërbyer si një post komandimi për luftëtarët e Hamasit.

Boshti i tunelit, rreth dy metra i lartë, u aksesua në terrenin e kompleksit të spitalit, i cili dikur ishte i mbushur me dhjetëra mijëra civilë palestinezë që ushtria tha se ishin përdorur si një mburojë njerëzore nga luftimet.

"Kjo është mënyra se si ata mbijetojnë sepse përdorin spitalin si një mburojë njerëzore," tha koloneli Elad Tsuri, komandant i një brigade izraelite që zbuloi tunelin. "Dhe këtu ata mund të qëndrojnë për një kohë të gjatë. Ka një dhomë me kondicioner brenda", shtoi ai.

Izraeli ka akuzuar prej kohësh Hamasin për përdorimin e kompleksit spitalor Al Shifa si një qendër komandimi dhe kontrolli, si pjesë e një strategjie më të gjerë që synon të fshehë forcat militante mes popullatës civile.

Hamasi dhe zyrtarët e spitalit e kanë mohuar akuzën dhe ndërhyrja brenda spitalit ka qenë në qendër të akuzave për krime lufte nga të dyja palët, me palestinezët që akuzojnë Izraelin për shënjestrimin e spitaleve dhe Izraelin duke thënë se vendet janë përdorur për të strehuar luftëtarët e armatosur.

 

A2 CNN Livestream

Dita jonë