Mediat amerikane: Pekini po përgatitet për teste të reja bërthamore

Nga A2 CNN
21 Dhjetor 2023, 08:01 | Bota

Mediat amerikane: Pekini po përgatitet për teste të reja

Kina po ndërton tunele dhe objekte të reja testimi bërthamore në Lop Nur, një liqen i kripur në rajonin autonom të Xinjiang Uygur, ku vendi shpërtheu bombën e parë bërthamore rreth 60 vjet më parë.

Kjo është raportuar nga gazeta New York Times, sipas së cilës Kina së fundmi filloi të shpojë një pus vertikal pikërisht në atë vend, hapi i parë drejt testimit të mundshëm të një gjenerate të re të armëve bërthamore që mund të rrisë vdekshmërinë e arsenalit të saj balistik që po zgjerohet me shpejtësi.

Për vite, raportet e qeverisë amerikane dhe ekspertët e pavarur kanë shprehur shqetësime të paqarta për bazën e vjetër, Lop Nur. Raportet tregojnë për përgatitjet e mundshme për operacionet gjatë gjithë vitit dhe një "mungesë transparence".

Tani, valët e imazheve satelitore zbulojnë se baza ushtarake ka puset e shpuara rishtazi, ideale për mbushjen e rrezatimit vdekjeprurës nga shpërthimet e mëdha bërthamore, si dhe qindra përmirësime dhe zgjerime të tjera.

Aktiviteti në Lop Nor vjen në një nga momentet më të ndjeshme në marrëdhëniet SHBA-Kinë. Presidenti Biden ka thënë se po përpiqet të "stabilizojë" një marrëdhënie gjithnjë e më kontestuese dhe, në një takim të nivelit të lartë muajin e kaluar me Xi Jinping, udhëheqësin e Kinës, kërkoi një masë marrëveshjeje.

Zyrtarët amerikanë të inteligjencës thonë se ata e kanë ndjekur ringjalljen e Lop Nur për vite me radhë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani