Protesta në Argjentinë kundër planit ekonomik të kursimit të presidentit

Nga A2 CNN
21 Dhjetor 2023, 07:42 | Bota

Protesta në Argjentinë kundër planit ekonomik të kursimit

Mijëra njerëz kanë dalë në rrugët e Buenos Aires në protestën e parë të madhe kundër politikave ekonomike të qeverisë së re argjentinase.

Presidenti Javier Milei njoftoi masa që përfshijnë shkurtime të shpenzimeve dhe një zhvlerësim drastik të monedhës. Ai nënshkroi gjithashtu një dekret për reformën ekonomike që do t'i japë fund kufizimeve të eksporteve.

Marshimi u drejtua nga grupe që përfaqësojnë të papunët, ndërsa një numër i madh policësh u vendosën për të ndaluar protestuesit të bllokonin rrugët.

Presidenti Milei, i cili mori detyrën më pak se dy javë më parë, ka premtuar veprime të ashpra kundër çdo grupi që përpiqet të pengojë planet e tij me protesta përçarëse.

Qeveria tha të hënën se njerëzit që bllokuan rrugët mund të humbasin të drejtën e tyre për të marrë përfitime shtetërore.

"Është një mobilizim paqësor. Ne nuk duam asnjë lloj konfrontimi. Ne nuk duam asnjë lloj përplasjeje", tha Eduardo Belliboni, i cili drejton grupin e protestës së majtë Polo Obrero, i cili thirri i pari demonstratën, në një intervistë me radion lokale.

Në një fjalim të transmetuar në radio dhe TV, Presidenti Milei detajoi disa nga 300 masat, duke shënuar atë që ai e quajti një hap të parë drejt rindërtimit.

Ato përfshijnë privatizimin e kompanive shtetërore dhe çrregullimin e minierave dhe industrive të tjera. Presidenti tha se do të anulojë ligjin që rregullon qiranë e pronave.

Ai shpjegoi se shpresonte që “masat do të arrinin rrugën drejt rindërtimit të vendit, të rivendosim lirinë dhe autonominë tek individët dhe të fillojmë çmontimin e grupit të gjerë të rregulloreve që kanë penguar dhe ngecur rritjen ekonomike në vendin tonë."

Javën e kaluar, qeveria dobësoi vlerën e monedhës së saj me më shumë se 50% kundrejt dollarit amerikan. Kursi i këmbimit u ul në 800 pesos për dollarin amerikan, nga rreth 391 pesos.

Që nga viti 2019, Argjentina e ka mbajtur monedhën e saj artificialisht të fortë, duke kontrolluar rreptësisht lëvizjen e monedhës.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani