Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 73%
  • Mungesa e kohës 18%
  • Mungesë motivimi 9%
  • Lodhja fizike 0%

"Nuk ka vija të kuqe ndaj atyre që s'kanë ndaj Rusisë" Putini: Do të vendosim trupa dhe armë në kufirin me Finlandën

Nga A2 CNN
13 Mars 2024, 12:07 | Bota

"Nuk ka vija të kuqe ndaj atyre që s'kanë ndaj

Vladimir Putin synon të vendosë trupat e tij përgjatë kufirit me Finlandën. Vetë presidenti rus e tha këtë në një intervistë për TV shtetëror dhe agjencinë e lajmeve Ria Novosti.

Udhëheqësi rus kritikoi anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, duke thënë se "ky ishte një hap absolutisht i pakuptimtë për Finlandën dhe Suedinë nga pikëpamja e mbrojtjes së interesave të tyre kombëtare".

Ai reagoi ndaj mbështetjes amerikane me armatime për ushtrinë ukrainase. Sipas tij prania e kontigjenteve ushtarake të NATO-s në Ukrainë "nuk do ta ndryshojë situatën në fushën e betejës, ashtu siç nuk e ndryshon furnizimi me armë për Kievin”.

Kreu i Kremlinit theksoi gjithashtu gjatë intervistës, se nuk do të ketë vija të kuqe ndaj atyre që nuk kanë ndaj Rusisë.

“Shtetet që thonë se nuk kanë vija të kuqe ndaj Rusisë duhet të kuptojnë se Rusia nuk do të ketë vija të kuqe ndaj tyre.”

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi