Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 73%
  • Mungesa e kohës 18%
  • Mungesë motivimi 9%
  • Lodhja fizike 0%

Sulmohet baza ushtarake, vriten 7 ushtarë, përgjegjësinë e merr grupi militant

Nga A2 CNN
16 Mars 2024, 21:15 | Bota

Sulmohet baza ushtarake, vriten 7 ushtarë, përgjegjësinë e

Shtatë ushtarë pakistanezë humbën jetën dhe 17 të tjerë mbetën të plagosur si pasojë e një sulmi terrorist në një bazë ushtarake në provincën veriore të Uaziristanit.

Sipas të dhënave paraprake nga dëshmitarët në zonë, terroristët përplasën një makinë bombë me hyrjen e bazës ushtarake për t’u futur më pas brenda dhe qëlluar ushtarët që ndodheshin aty.

Ushtria nuk tregoi se cili grup militant e kreu këtë sulm. Megjithatë, përgjegjësinë e mori grupi i porsakrijuar militant, Jaish-e Fursan-e Muhammad.

Liderët e Pakistanit, presidenti Asif Ali Zardari dhe kryeministri Shehbaz Sharif, e dënuan sulmin dhe deklaruan se kundërpërgjigjja ndaj militantëve do të jetë më e fortë se kurrë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi