Rritje e akteve të dhunës, Ekuadori shpall gjendjen e jashtëzakonshme në 7 provinca

Nga A2 CNN
23 Maj 2024, 07:45 | Bota

Rritje e akteve të dhunës, Ekuadori shpall gjendjen e

Ekuadori ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në gati një të tretën e provincave të tij, pas një vale dhune në mes të "luftës" së vazhdueshme të qeverisë, kundër bandave të drogës.

Masa, e cila lejon dislokimin e ushtarëve në rrugë, u shpall për një periudhë prej 60 ditësh në shtatë nga 24 provincat e vendit të Amerikës së Jugut, sipas një dekreti të qeverisë.

Shtetet e Guayas, El Oro, Santa Elena, Manabi, Los Rios, Sucumbios dhe Orellana kanë dëshmuar kohët e fundit një rritje të "akteve sistematike të dhunës të kryera nga grupe të organizuara të dhunshme, organizata terroriste dhe individë luftarakë joshtetëror", thuhet në raport.

Presidenti Daniel Noboa shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në janar, pasi një mbret i rrezikshëm droge, Jose Adolfo Macias, alias "Fito" u arratis nga një burg i sigurisë maksimale.

Ndërsa gangsterët shpërthyen makina bomba, rrëmbyen anëtarë të policisë dhe vranë disa njerëz në përgjigje të goditjes së premtuar të Noboa, presidenti tha se vendi ishte në një gjendje "konflikti të armatosur të brendshëm" dhe urdhëroi ushtrinë të "neutralizonte" 22 grupe kriminale.

Gjendja e jashtëzakonshme skadoi muajin e kaluar. Human Rights Watch i kërkoi Noboas të anulonte gjendjen e vazhdueshme të "konfliktit të armatosur të brendshëm", duke thënë se kjo hapi derën për abuzime të të drejtave të njeriut.

I vendosur midis vendeve kryesore eksportuese të kokainës, Kolumbisë dhe Perusë, Ekuadori ka parë shpërthimin e dhunës në vitet e fundit, ndërsa bandat rivale të lidhura me kartelet meksikane dhe kolumbiane luftojnë për kontroll. Luftërat e bandave janë zhvilluar kryesisht në burgjet e vendit, ku liderët kriminalë si Fito kanë një kontroll të jashtëzakonshëm. Që nga viti 2021, betejat kanë rezultuar në vdekjen e qindra të burgosurve, trupat e të cilëve shpesh janë gjetur të copëtuar, të prerë ose të djegur.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024