Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 10%
  • Kujdesi familjar 80%
  • Ndikimi i shoqërisë 10%

“Banjska, dëshmia më e mirë”, Gërvalla kundër Lajçakut: Ka dështuar në dialogun Kosovë-Serbi

Nga A2 CNN
19 Janar 2024, 15:50 | Aktualitet

Për Kosovën, ndërmjetësuesi për dialogun Miroslav Lajçak është totalisht i dështuar në punën e tij. Gjatë një interviste në RTK, ministrja e jashtme Donika Gërvalla tha se rasti i sulmit në Banjskë është dëshmi e qartë për këtë.

Ai ka hyrë pa strategji dhe pa vizion në këtë proces të dialogut dhe si duket, i tillë do të largohet nga ky dialog kur t’i skadon mandate. Banjska është dëshmia më e mirë që Lajçaku e ka dështuar gjithë procesin e dialogut. Jo vetëm për ne, por për një pjesë të përfaqësuesve të Bashkimit Evropian. Ata nuk po dinë t’i heqin, sepse nuk po dinë se për çfarë i kanë vënë. Ka pasur vlerësime të ndryshme nga ana e institucioneve të BE-së, të cilat kanë quar në një vlerësim të gabuar të asaj çfarë ka ndodhur në Kosovë. Fakti që BE-ja, edhe pas deklaratave e rezolutave të Parlamentit Evropian, edhe pas deklaratave të ndryshme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, BE-ja si institucion pra, ajo pjesë e institucioneve të BE-së, që merret me politikën e jashtme të BE-së, konkretisht zyra e Borellit nuk kanë arritur të japin verdiktin për atë që ka ndodhur në Banjskë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu