Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 27%
  • 1 mars 45%
  • Nuk e uroj 27%

BE jep lajmin: Shumë shpejt nis themelimi i asociacionit

Nga A2 CNN
5 Janar 2024, 20:56 | Politikë

BE jep lajmin: Shumë shpejt nis themelimi i asociacionit

Zëdhënësi i Bashkimit Europian, Peter Stano deklaroi për mediat se shumë shpejt pritet të nisë puna për themelimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Në një përgjigje për mediat, Stano shton se Kosova kishte 10 vite kohë për të paraqitur një draft-propozim të saj për formimin e Asociacionit.

“Në këtë fazë të avancuar të procesit, pritet që së shpejti të fillojë me themelimin e Asociacionit së komunave me shumicë serbe. Kosova është e ftuar të japë komentet dhe sugjerimet e saj për draftin që është në tryezë”, tha Stano.

Ai përsëriti se draft-statuti i hartuar nga BE-ja është një mënyrë moderne dhe evropiane për zgjidhjen e çështjes së ndjeshme të mbrojtjes së pakicave.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli