Kosova shton presionin ndaj BE: Të hiqen masat ndaj nesh dhe të ndëshkohet Serbia

Nga Rosalba Bejdo
6 Shkurt 2024, 16:15 | Politikë

Bashkimi Europian duhet të ndryshojë qasje në marrëdhëniet me armiqtë e demokracisë, paqes dhe stabilitetit në rajon. Ishte kjo kërkesa që bëri ministrja e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës, Donika Gërvalla gjatë takimit ministror, Miqtë e Ballkanit Perëndimor ku u diskutua rreth integrimit të rajonit në Bashkimin Europian.

Para homologëve të saj nga vendet e rajonit dhe ato të BE, Gërvalla e vuri theksin theksin tek nevoja e ndëshkimit të serbisë, si mënyrë për të shmangur përsëritjen e Banjskës.

“Ne duhet të sigurohemi që ngjarjet e tmerrshme të 24 shtatorit të vitit 2023, kur Kosova u përballë me aktin e agresionit serb, të mos përsëriten. Për të parandaluar këtë, duhet të vendosim përgjegjësi shtetërore dhe masa ndëshkuese ndaj akteve të agresionit që provokojnë dhe nxisin konflikte”, u shpreh Gërvalla.

Thirrja e Gërvallës vjen pasi zv.kryeministri, Bisnik Bislimi i dërgoi një letër të dërguarit të posaçëm të BE për dialogun Miroslav Lajçak, të cilit i kërkon të marrë vendimin për heqjen e masave ndëshkuese për Kosovën. Ai rendit përpjekjet që Kosova ka bërë ndaj kërkesave për heqjen e masave.

“Largimi i menjëhershëm i masave do të ndihmonte institucionet e Kosovës të mobilizonin përpjekjet për përparimin e përshpejtuar të reformave, krijimin e mjedisit për forcimin e bashkëpunimit rajonal dhe integrimin më të shpejtë”, tha Bislimi.

Ndërsa vetë Lajçak ka bërë një përmbledhje të vizitave të fundit në Prishtinë dhe Beograd, duke vënë theksin tek çështja e dinarit.

“Po ndjek nga afër zhvillimet lidhur me Rregulloren e fundit të Bankës Qendrore të Kosovës për operacionet me paranë dorë, veçanërisht me ndikim në komunitetet serbe që jetojnë në Kosovë”, njofton ndërmjetësuesi europian.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu