Çfarë ishte operacioni “Patkoi”? Majko: Millosheviçi do destabilizonte Shqipërinë, me varka do sulmohej Italia

Nga A2 CNN
13 Qershor 2024, 21:43 | Aktualitet

Operacioni "Patkoi", i cili shërbeu për nisjen e bombardimit të Jugosllavisë nga NATO, pasi synonte pastrimin etnik të shqiptarëve të Kosovës nga policia dhe ushtria serbe, për Pandeli Majkon ishte një plan i Sllobodan Millosheviçi për të destabilizuar Shqipërinë dhe rajonin e Ballkanit.

Ish-kryeministri shqiptar gjatë kohës së Luftës së Kosovës rrëfeu në emisionin “Debat” në A2 CNN, se ky operacion s’ishte dosido, pasi Beogradi synonte një skenar të ngjashëm me Bosnjën, me një valë të paprecedentë emigrantësh, duke shkaktuar një krizë humanitare që do të prekte edhe Greqinë e Italinë.

“Ajo që quhet operacioni ‘Patkoi’ nuk ishte dosido. Plani ishte goxha i sofistikuar. Ideja ishte që kalimi i shqiptarëve të Kosovës në Shqipëri do të destabilizonte komplet situatën dhe do ta linin vendin pa drejtim për shkak të mos menaxhimit të saj. I njëjti version supozohet se do të ndodhte në Maqedoni dhe kjo do të nxirrte një frustrim evropian, pasi supozohej se turmat e refugjatëve do të sulmonin me varka Italinë. Italia kishte një qeveri shumë të fragjilizuar, një koalicion shumë delikat dhe kishte një ministër, i cili në marrëdhëniet me shqiptarët ishte thuajse në kufijtë e poshtërsisë. Do të çekuilibronin komplet situatën në rajon dhe Millosheviçi do të bëhej mbret i situatës.  Pak a shumë pritshmëria ishte që të kishte një gjysmë-Bosnje por shumë herë më të ndërkombëtarizuar, pasi do të përfshihej Italia e Greqia. Një pjesë e refugjatëve supozohej se do të shkonin nga Maqedonia në drejtim të Greqisë. Numri i refugjatëve të Kosovës në Shqipëri arriti në 700 mijë vetë dhe ne thamë se jemi të gatshëm të presim deri në 1 milionë. Besoj se ishte vendimmarrja më e drejta e jona dhe bëmë detyrën, ta themi troç.”

Kujtojmë se në kuadër të operacionit “Patkoi”, ushtria Jugosllave dhe policia serbe në fillim të vitit 1999 "në një mënyrë të organizuar, me përdorim të konsiderueshëm të burimeve shtetërore" zhvilloi një fushatë të gjerë dhune kundër civilëve shqiptarë për t'i dëbuar ata nga Kosova dhe për të mbajtur kështu kontrollin politik të Beogradit mbi krahinë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli 2024