Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

Kurti dhe Rama bëhen bashkë më 28 Nëntor, krerët e shtetit nderime në Monumentin e Pavarësisë

Nga A2 CNN
28 Nëntor 2023, 10:22 | Aktualitet

Në qytetin e Vlorës, në “Sheshin e Flamurit” është mbajtur ceremonia e zyrtare për Ditën e Pavarësisë.

Njëri pas tjetrit, siç e parashikon protokolli, krerët më të lartë të shtetit shqiptar, presidenti Bajram Begaj, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, kryeministri Edi Rama dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kanë vendosur kurorën e luleve dhe më pas janë përkulur përpara monumentit të Ismail Qemalit.

Shqipëria shënon sot 111-vjetorin e Pavarësisë, një nga ngjarjet më të rëndësishme të kombit që përkujtohet çdo vit me krenari e patriotizëm nga të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen.

Më 28 Nëntor të vitit 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë duke e shpallur Shqipërinë shtet sovran dhe të pavarur.

Me rastin e kësaj dite të shënuar, autoritetet lokale dhe ato qendrore kanë organizuar evente të shumta që do të mbahen në disa qytete të vendit.

 

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani