Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 33%
  • 1 mars 33%
  • Nuk e uroj 33%

“OBSH i dha goditje të rëndë administratës Rama”, Dasho: Rama e drejton shëndetësinë me klarinetistë dhe balerina

Nga A2 CNN
26 Janar 2024, 23:13 | Aktualitet

“OBSH i dha goditje të rëndë administratës

Mjeku Erion Dasho, në një lidhje direkte me studion e “Ditarit, në A2 CNN, deklaroi se kryeministri Edi Rama “e drejton shëndetësinë me klarinetistë dhe balerina”.

“Ka 10 vjet që e drejton shëndetësinë me klarinetistë dhe balerina. Në stafin drejtues të shëndetësisë ka pasur persona që kanë mbaruar Fakultetin e Arteve. Pra, nuk e drejton me profesionistë. Nëse do e drejtonte me profesionistë do e kuptonte se para se të arrinte te shpërblimi i mjekëve në bazë të performancës ka shumë hapa të tjerë që duhen bërë. Në radhë të parë, duhet zgjidhur modeli i pagesës, që Rama e ka dëmtuar në mënyrë të pariparueshme tashmë”, tha Dasho.

Sipas tij, ajo që ndodhi gjatë pandemisë ishte fytyra e vërtetë e kësaj qeverie.

“Para një jave, administrata e zotit Rama mori një goditje tepër të rëndë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Nuk flasin më opozitarët ose mjekët kritikë, por OBSH-ja, që flet me shifra. OBSH tha se shqiptarët paguajnë 60% të shpenzimeve të shëndetësisë nga xhepi, që është përqindja më e lartë në të gjithë Evropën. Në Gjermani, paguajnë 12% të shpenzimeve nga xhepi. Këto raporte mundohet t’i tejkalojë Rama nëpërmjet aktiviteteve si ky i sotshmi”, theksoi Dasho.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli