Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 0%
  • Shpesh 17%
  • Asnjëherë 83%

Reshjet e dendura të shiut, rrëshqitje dherash e ndërprerje të energjisë elektrike në bashki të ndryshme të vendit

Nga A2 CNN
3 Nëntor 2023, 19:42 | Aktualitet

Kushtet e këqija të motit kanë sjellë problematika në bashki të ndryshme të vendit. 

Nisur nga reshjet e dendura të orëve të fundit, Bashkia Durrës u ka bërë thirrje qytetarëve që të shmangin lëvizjet në këmbë apo me makinë nëse nuk janë të domosdoshme.

Ndërsa, në dalje të qytetit të Klosit, nyja që lidh qytetin me rrugën e Arbrit,  për shkak të pranisë së dendur të ujit, një pjesë e rrugës ka pësuar dëmtime.

Për këtë arsye, është bërë devijimi i lëvizjes së mjeteve që lëvizin nga Klosi për në Tiranë. Qytetarët e bashkisë Klos dhe Mat, që duan të lëvizin në drejtim të Tiranës deri në pastrimin e rrugës nga firma kontraktore do të ndjekin aksin e vjetër Klos-Burrel-Ulëz.

Nga ana tjetër, në juglindje, dhjetëra fshatra mësohet se janë pa energji elektrike. Burime të siguruara pranë zyrave të OSSHE të rajonit të Korçës bëjnë me dije se pa energji elektrike janë fshatra të njësive administrative të Vithkuq, Gorë dhe disa fshatra të njësisë administrative Vreshtas e Libonik

Pa energji elektrike janë të gjitha fshatrat e njësisë administrative Leskovik si dhe disa fshatra të njësisë administrative Moglicë si dhe fshatra të njësisë administrative Dardhas. Për shkak të stuhisë shoqëruar me erëra të forta grupet e punës të OSSHE, mësohet nga burime zyrtare, e kanë të pamundur ndërhyrjen mbrëmjen e sotme për të rikthyer energjinë elektrike në fshatrat e thellë malorë.

Reshjet e dendura të ditës së sotme kanë shkaktuar probleme edhe në aksin rrugor Përmet, Tre Urat. Sipas informacioneve, qarkullimi i mjeteve në këtë aks u bllokua për shkak të rrëshqitjes së dherave.

Ditari A2 CNN