Sondazh: A duhet të zbatohet leja menstruale në Shqipëri?
  • Po 50%
  • Jo 40%
  • Nuk e di 10%

Tonelata droge nga Amerika e Jugut, goditet “Ndrangheta”, mediat italiane: 12 urdhër-arreste, mes tyre dhe shqiptarë

Nga A2 CNN
8 Nëntor 2023, 17:55 | Kronikë
Tonelata droge nga Amerika e Jugut, goditet “Ndrangheta”, mediat
Gjatë operacionit të policisë italiane në Romë

Policia italiane ka kryer një mega-operacion, ku ka ekzekutuar 12 urdhër-arreste në Romë, për shtetas shqiptarë dhe italianë, të cilët dyshohen se janë të përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike.

Efektivët e Romës dhe Reggio Calabrias urdhëruan masat paraprake, në ekzekutim të urdhrit të lëshuar nga gjyqtari hetues i gjykatës së Romës, i cili mundi një bandë që ishte me qendër në Rocha di Papa, Monte Compatri, Grottaferrata dhe Rosarno, komunë kjo, në provincën e Reggio Calabria.

Sipas mediave italiane, hetimi ‘Pilot’ pason operacionin ‘Tritone’, të kryer nga efektivët e njësisë hetimore të Romës, i cili në shkurt 2022 çoi në 65 arrestime dhe që kishte çmontuar ‘Ndrangheta-n’ me rrënjë në Anzio dhe Nettuno. Një grup i angazhuar jo vetëm për trafikun e drogës, por edhe për kushtëzimin e jetës politike vendase dhe kontrollin e aktiviteteve ekonomike dhe dhënien e kontratave lokale.

Në atë hetim u dokumentua se si një nga anëtarët e ‘Ndrangheta’ importonte ngarkesa të mëdha droge nga Amerika e Jugut, dhe më pas zgjeroi tregtinë e drogës midis Anzio, Nettuno, Roça di Papa dhe Grottaferrata. Këtu ai do të kishte ndërthurur biznesin e tij me shoqatën e përbërë nga 12 të arrestuarit sot.

Grupi kishte gjithashtu disponueshmërinë e një piloti nga një avion privat dhe një avion sipërfaqësor i vendosur në komunën e Nettuno. Për të shmangur hetimet, të dyshuarit përdorën telefona inteligjentë të koduar dhe makina me qira, të cilat zëvendësoheshin periodikisht për të shmangur instalimin e pajisjeve përgjuese.

Paratë e trafikut të drogës u riinvestuan jo vetëm në blerjen e grupeve të tjera të kokainës, në mbështetjen ekonomike të bashkëpunëtorëve të arrestuar, si dhe në blerjen e ambienteve publike romake dhe në organizimin e festave. Gjatë hetimeve janë arrestuar në flagrancë edhe gjashtë persona të tjerë.

Ditari A2 CNN