Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 37%
  • Modern 5%
  • I trashëguar 16%
  • Unik 42%

PS siguron votat e grupit të Bashës për Amnistinë, Bardhi: Teatër për të tërhequr vëmendjen nga protesta

Nga A2 CNN
27 Shkurt 2024, 15:05 | Politikë

Një teatër të mirë-orkestruar e ka cilësuar Gazment Bardhi, mosmarrëveshjen e fundit mes Grupit të Partisë Demokratike zyrtare dhe mazhorancës.

Më herët gjatë ditës së sotme, Sekretari i Përgjithshëm, Enkelejd Alibeaj deklaroi se PD e mirëpret vendimin e mazhorancës për t’u tërhequr nga amendamenti që krijonte lehtësira për të dënuarit me vendim të formës së prerë nga GJKKO.

Kjo dakordësi, tregon sipas Bardhit se e gjithë situata e krijuar ishte një skenar për të zhvendosur vëmendjen nga protesta e opozitës.

“Bëjmë sikur zihemi. Por, ky është ky roli i opozitës,” shtoi Bardhi.

Deklartën, Bardhi e bëri pas mbledhjes disa orëshe të Grupit Parlamentar në seli. Kreu i Grupit deklaroi se gjatë mbledhjes u diskutua mbi nevojën e një parlamenti funksional. 

“I bëj thirrje Nikollës që të kthejë kushtetueshmërinë në kuvendin e Shqipërisë. T’i japë shansin Shqipërisë që të ketë institucione funksionale duke nisur nga Parlamenti.”

Gjatë ditës së nesërme, deputetë të Grupit të PD-së do të dorëzojnë në Gjykatën Kushtetuese një kërkesë për të shfuqizuar ligjin për taksimin e profesioneve të lira.

Grupi i Rithemelimit i bëri thirrje dhe kreut të shtetit Bajram Begaj që të kthejë mbrapsht ligjin për zonat e mbrojtura.

A2 CNN Livestream

A2 Business