"Rama hedh poshtë Melonin”, kryeministri reagon për titullin e “La Repubblica”: Fjalë që nuk i kam thënë

Nga A2 CNN
24 Maj 2024, 10:32 | Politikë

Kryeministri Rama ka hedhur poshtë lajmin e publikuar në median italiane për shtyrjen e hapjes së qendrave të emigrantëve në Shqipëri, ku bënte përgjegjëse homologen italiane. Në një reagim në rrjetet sociale, në gjuhën italiane, kreu i qeverisë shqiptare mohon të ketë dhënë një intervistë për gazetarin e “La Repubblica” dhe thotë se vetëm ka biseduar në një atmosferë miqësie.

Sipas tij, titulli i gazetës italiane "Rama hedh poshtë Melonin”, nuk përkon me fjalët që ai i ka thënë gazetarit italian.

“Jo, nuk ndryshova mendje dhe nuk dhashë një intervistë. Kam vepruar si një shqiptar që praktikon fenë tonë të lashtë të mikpritjes, shtëpinë e shqiptarit dhe të Zotit dhe të mikpritësit, duke u ofruar kafe miqve të ardhur nga Italia në Tiranë. Biseduam për shumë gjëra në një atmosferë të bukur miqësie dhe sigurisht edhe për marrëveshjen dhe historinë e emigracionit të paligjshëm nga Shqipëria në Itali, të cilit qeveria D'Alema arriti t'i japë fund me një sens të shëndoshë dhe largpamësi strategjike. Por nuk e kisha imagjinuar kurrë se do të përfundoja edhe një herë në kënetën e betejës politike italiane në thonjëza me fjalë që nuk i thashë kurrë, si "do të jetë një dështim" ose "do të donim D'Alema" nën titullin "Rama hedh poshtë Melonin”, në të cilin nuk e njoh fare veten”.

Ai ripërsërit edhe njëherë qëndrimin e tij pro marrëveshjes së emigrantëve me Italinë.

“Megjithatë, e përsëris: Nëse do të më duhej t'i ktheja hapat e mi njëqind herë, do të bëja marrëveshjen për emigrantët me Italinë dhe me asnjë vend tjetër. E kam thënë gjithmonë se për mendimin tim është një gjë e re që do të duhet të përballet me provën e realitetit. Por nëse në realitet publikon një foto të një kantieri në orët e para të punës, shoqëruar me titullin "800 milionë të hedhura në ajër", atëherë ne jetojmë në botë paralele dhe asgjë nuk mund të na afronte me sfidën e vërtetë gjigante të emigracionit të paligjshëm, në një Europë që duhet të bashkohet për të luftuar në të njëjtën kohë trafikun kriminal të të varfërve dhe dimrin demografik që kërcënon gjithnjë e më shumë të ardhmen e tij, ndërkohë që politikanët duken si priftërinjtë e Kostandinopojës që u zhytën aq shumë në debatin mes tyre për seksin e engjëjve dhe nuk e kuptuan se muret e qytetit ishin tashmë të shpuar nga të gjitha anët.”

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani