Rama në Dibër, Berisha: Nuk foli për Skavicën, që do t’u kushtojë shqiptarëve 1 miliardë euro

Nga A2 CNN
11 Mars 2024, 20:31 | Politikë

Rama në Dibër, Berisha: Nuk foli për Skavicën, që do

Ish-Kryeministri, Sali Berisha në fjalimin e tij drejtuar simpatizantëve të mbledhur poshtë banesës ku ai ndodhet në arrest shtëpie , ka folur edhe për vizitën e kryeministrit Rama në Dibër.

Berisha tha se regjimi ishte në qytet, por nuk foli për Skavicën, projekt, i cili sipas ish-kryeministrit do t’i kushtojë qytetarëve shqiptarë  me 1 miliard euro.

“Sot, kreu i regjimit ishte në Dibër. Atje foli për opozitën, por nuk foli një fjalë për Skavicën. A e dini o miq se Skavica përveçse përmbyt rreth 37 fshatra, përveçse shpërngul nga Dibra dhe Shqipëria mbi 20 mijë banorë, do peshojë mbi xhepat e qytetarëve shqiptarë, do rëndojë mbi supet e qytetarëve shqiptarë 1 miliard euro.

Kostoja për ndërtimin e Skavicës, nga 360 milionë u rrit në 500 dhe ka përfunduar në 1 miliard. Asnjë pushtues barbar nuk do mund të sillej në këtë mënyrë ndaj qytetarëve të vendit të pushtuar. Ai e bën sepse qytetarët për të janë për t’u vjedhur, janë për t’u mashtruar, janë për t’u përzënë nga vatrat e tyre.

Të dashur miq, ai e bën këtë se ky vend nuk ka drejtësi, sepse ai drejtësinë e ka shndërruar në një seksion të partisë së tij të krimit. Seksion i cili ndëshkon vetëm ata që i përcakton Edi Rama. Ai e bën këtë sepse ai edhe kur korrupton kryezbuluesin e SHBA, kur faktohet se ka hequr licenca dhe dhënë licenca në akt korruptiv ndaj tij, se i ka dhënë 225 mijë dollarë, përsëri për të nuk ka drejtësi.

Drejtësia nuk ekziston, drejtësia ekziston vetëm në SHBA. Atje ai dënohet, McGonigal dënohet me rreth 3 vjet, kurse Edi Rama vazhdon të tallet me shqiptarët me një cinizëm ekstrem. Vazhdon t’i vjedhë ata, t’i mashtrojë ata, t’i përzërë ata nga vendi.”, tha ndër të tjera Berisha.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli