Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 37%
  • Modern 5%
  • I trashëguar 16%
  • Unik 42%

Negociata PS-PD, të martën pritet të miratohet ngritja e komisioneve hetimore

Nga Fjorela Beleshi
11 Mars 2024, 15:06 | Politikë

Negociata PS-PD, të martën pritet të miratohet ngritja e

Ngritja e 2 komisioneve hetimore të dakordësuara në negociata mes PS dhe kreut të grupit parlamentar të PD do shqyrtohet ditën e martë në konferencën e kryetarëve.

Burime për A2CNN bëjnë me dije se socialistët dhe demokratët kanë rënë dakord që për rikthimin në normalitet të Parlamentit të mos jetë një dokument i dakordësuar mes palëve politike, por të vijë si produkt i institucionit të Parlamentit.

Sipas burimeve, gjatë ditës së hënë kreu i grupit parlamentar Bledi Çuçi ka zhvilluar takime me bashkëdrejtuesin socialist të reformës zgjedhore, kryetarin e komisionit të ligjeve si dhe me drejtuesen e Parlamentit, Lindita Nikolla, për të vendosur përfundimisht mbi kërkesat e negociuara të grupit parlamentar demokrat.

Kërkesa e Bardhit për të pasur bashkëdrejtuesin e reformës zgjedhore duket se nuk do të marrë zgjidhje, pasi mazhoranca mendon që nuk duhet të ketë më një komision të posaçëm për ligjin zgjedhor.

A2 CNN Livestream

A2 Business