Vizita e Ramës në Greqi, Berisha: Provokim! Ndërhyrje në fushatë elektorale

Nga A2 CNN
10 Maj 2024, 20:30 | Politikë

Nga ballkoni i shtëpisë së tij, ku gjendet nën arrest shtëpie prej 30 dhjetorit, ish-kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar vizitën e Edi Ramës në Greqi si një provokim.

“Në moton ‘Shqipëria e viteve 2030’. Miqtë e mi, takimin me diasporën të një politikani shqiptar nuk është e nevojshme ta komentosh. Është gjëja më normale, por kur takimi organizohet si një provokacion, duhet vetëm ta dënosh. Së pari ne jemi shqiptarë. Fqinjë mijëravjeçarë me grekët në këtë rajon, por ne kemi një shprehje të hershme sa vetë mikpritja jonë: kush gjen pa ftuar, e gjen pa shtruar. Në mënyrë të përsëritur, autoritetet zyrtare greke kanë deklaruar se Edi Rama vjen i paftuar”, tha Berisha.

Ai shtoi se kjo vizitë është ndërhyrje flagrante në fushatë elektorale! Në fund, ish-kryeministri e cilësoi Ramën si armikun më të madh të diasporës dhe kombit shqiptar.

“Thashë dhe njëherë nuk do merresha me takimin me diasporën, mallin e pashuar të shqiptarëve për të, por nuk kam si të mos merrem kur ky takim bëhet në një moment elektoral dhe përbën një ndërhyrje flagrante në fushatë elektorale të një vendi i cili pavarësisht se kush ka qenë në pushtet, ka rritur në mënyrën më progresive standardet e trajtimit të emigracionit shqiptar në atë vend. Vetëm një njeri pa mend, vetëm një njeri që nuk gjen interes tjetër përveç interesit të tij personal, niset në një vizitë të tillë”, përfundoi Berisha.

Vizita e Ramës në Greqi do të jetë në 12 maj, në 1 vjetorin e arrestimit të Fredi Belerit.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli