Zvicra merr një pikë të rëndësishme, Shaqiri thyen çdo rekord

Nga A2 CNN
19 Qershor 2024, 22:53 | Live Euro 2024

Zvicra merr një pikë të rëndësishme, Shaqiri thyen

Është mbyllur në barazim 1-1 ndeshja mes Zvicrës dhe Skocisë e vlefshme për Grupin A të Europianit Euro 2024.

Skocezët arritën të shënin të parët me Tominay që në minutën e 13 të takimit, por zviceranët reaguan menjëherë duke barazuar me Xherdan Shaqirin i cili tashmë bëhet një rekordmen i vërtetë.

Dhe është një gol që ka vendosur një rekord të pabesueshëm për ish-lojtarin e Liverpool-it, të cilin as Cristiano Ronaldo nuk e ka arritur. Shaqiri, 32 vjeç, qëndron i vetëm si lojtari që ka shënuar në tre Kampionatet e fundit Evropiane dhe Kupat e Botës.

Në Kupën e Botës 2014, Shaqiri shënoi një kundër Hondurasit për të filluar serinë e jashtëzakonshme të turneve të shënuara. Ai e pasoi atë me një nga golat e turneut në Euro 2016, një goditje mahnitëse kundër Polonisë. Turneu i tretë radhazi i Shaqirit me një gol erdhi në Kupën e Botës 2018 ku ai shënoi në fitoren 2-1 ndaj Serbisë. Anësori zviceran shtoi tre gola në Euro 2020, dy kundër Turqisë dhe një tjetër kundër Spanjës.

Serbia ishte pritësja fatkeqe e një tjetër goditjeje të Shaqirit në Botërorin 2022, në një tjetër ndeshje ku Zvicra fitoi. Dhe kjo seri e pabesueshme e golave ​​në turnetë kryesore gjashtë radhazi u përfundua të mërkurën kundër Skocisë në Këln.

Pas këtyre rezultateve, Gjermania renditet e para me 6 pikë, Zvicra me 4 pikë, Skocia me 1 dhe Hungaria 0.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli 2024