Reagojnë rrëmbyesit e babait të Luis Diaz, vendosin kushtin e panegociueshëm

Nga A2 CNN
6 Nëntor 2023, 18:18 | Futboll

Reagojnë rrëmbyesit e babait të Luis Diaz, vendosin kushtin e

Prej 10 ditësh, babai i futbollistit kolumbian të Liverpool-it, Luis Diaz, vijon të mbahet peng në qytetin e tyre të lindjes, Barrancas.

Në një reagim të fundit, organizata ELN kërkojnë garanci për sigurinë e tyre nga qeveria kolumbiane, e cila është duke zhvilluar një operacion të gjerë në terren për lirimin e Luis Manuel Diaz, babait të futbollistit.

“Më 2 nëntor, ne informuam vendin për vendimin për lirimin e z. Luis Manuel Díaz, babai i lojtarit Luis Díaz. Që nga ajo datë, ne filluam procesin për ta realizuar këtë sa më shpejt të jetë e mundur. Po bëjmë përpjekje për të shmangur incidentet me forcat qeveritare. Zona është ende e militarizuar, ata po kryejnë fluturime, zbarkojnë trupa, transmetojnë dhe ofrojnë shpërblime si pjesë e një operacioni intensiv kërkimi. Kjo situatë nuk po lejon ekzekutimin e planit të lirimit shpejt dhe në mënyrë të sigurt, ku ndodhet z. Luis Manuel Díaz.

Nëse operacionet vazhdojnë në zonë, do të vonojnë lirimin dhe do të rrisin rreziqet. Ne e kuptojmë ankthin e familjes Díaz Marulanda, të cilës i themi se do ta mbajmë fjalën për ta liruar në mënyrë të njëanshme, sapo të kemi garanci sigurie. për zhvillimin e operacionit çlirimtar”, tha Jose Manuel Martinez Quiroz, i cili pretendon se është komandanti i grupit gueril ELN.

Në ndeshjen e së dielës, Diaz zbriti në fushë me Liverpoolin dhe arriti të shënojë edhe golin e barazimit në fundin e ndeshjes, ku më pas bëri thirrje për lirimin e babait të tij, të cilën e kishte të shkruar në bluzë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi