Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 42%
  • Modern 8%
  • I trashëguar 8%
  • Unik 42%

Europiani i mundjes, Islam Dudaev në finale, synon medalje ari për Shqipërinë

Nga Erald Kodhelaj
17 Shkurt 2024, 12:51 | Sporte të tjera

Europiani i mundjes, Islam Dudaev në finale, synon medalje ari për

Shqipëria ka shansin të fitojë një tjetër titull europian në mundje. Merita është e gjitha e Islam Dudaev, i cili është kualifikuar në finalen e Kampionatit Europian të Mundjes që po zhvillohet në Bukuresht të Rumanisë.

Sportisti me origjinë çeçene i fitoi të gjitha ndeshjet në disiplinën e stilit të lirë për peshat deri në 65 kilogramë.

Sfida më e rëndësishme ishte ajo në gjysmëfinale përballë azerit Rahimzada, të cilin e mposhti me rezultatin 3 me 1. Pasditen e sotme, rreth orës 17:30 Dudaev do të zbresë në tapet, për të synuar të fitojë medaljen e artë dhe titullin e kampionit të Europës përballë rusit Rashidov.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli