Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 38%
  • Tre herë në javë 25%
  • Vetëm në fundjavë 6%
  • Asnjëherë 31%

Tenis, Rafa Nadal jep njoftimin e rëndësishëm

Nga A2 CNN
1 Dhjetor 2023, 18:45 | Sporte të tjera

Tenis, Rafa Nadal jep njoftimin e rëndësishëm

Rafa Nadal, gati një vit pas dëmtimit që pësoi në Australian Open, ka njoftuar në rrjetet sociale se do të rikthehet në tenis, në turneun australian të Brisbejnit, i cili do të luhet në javën e parë të janarit.

“Përshëndetje të gjithëve. Pas një viti larg tenisit, ka ardhur koha për t'u rikthyer. Do të jem në Brisbejn, në javën e parë të janarit. Shihemi atje”, tha Nadal në një video të postuar në rrjetet e tij sociale, ku përziheshin imazhet e momentit të dëmtimit dhe procesit të rikuperimit të tij.

Pra, 317 ditë pas duelit kundër Mackenzie McDonald, në raundin e dytë të Australian Open, Nadal do të kthehet sërish. Ai do ta bëjë këtë pas një viti shumë të vështirë, në të cilin ai e shtyu rikthimin e tij në disa raste, derisa më 18 maj, në një konferencë për shtyp ku përjashtoi mundësinë për të konkurruar në Roland Garros, la të kuptohet se viti 2024 mund të jetë viti i tij i fundit si profesionist.

Pas këtij njoftimi, Nadal iu nënshtrua një operacioni më 2 qershor për të nisur rikuperimin nga dëmtimi thuajse nga e para, pasi trajtimi që kreu pas Australian Open nuk funksionoi. Një proces i gjatë, në të cilin Nadal ka intensifikuar gradualisht stërvitjen e tij në Manacor javët e fundit, gjë që bëri që Australian Open të guxonte të avanconte praninë e tij në turne.

Nadal aktualisht renditet në vendin e 663-të në renditjen e ATP-së dhe për këtë arsye mund të përballet me rivalë të fortë në raundin e parë. Një provë e mirë për spanjollin përpara se të rikthehet në një turne të madh si Australian Open (14-28 janar), vendi ku filloi makthi i tij dhe ku ai shpreson se do të fillojë një rikthim ëndrrash në atë që mund të jetë sezoni i tij i fundit si profesionist.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi