Statuja e Lirisë mbulohet me mjegull portokalli nga zjarri

Nga A2 CNN
7 Qershor 2023, 07:37 | Bota
Statuja e Lirisë mbulohet me mjegull portokalli nga zjarri

Paralajmërimet për cilësinë e ajrit me rrezik të lartë janë lëshuar për miliona njerëz në të gjithë Amerikën e Veriut për shkak të zjarreve të vazhdueshme në Kanada. Tymi i zjarrit ka mbuluar qytetet kryesore në Ontario dhe Quebec, duke përfshirë Toronton dhe zonat përreth.

Tymi ka arritur deri në New York City dhe Connecticut, ku cilësia e ajrit është klasifikuar si "e pashëndetshme". Në Nju-Jork, fotot e marra të martën në mëngjes treguan një mjegull portokalli që mbulonte horizontin e qytetit për shkak të tymit të zjarrit nga Kanadaja në jug.

Pjesa më e madhe e tymit vjen nga Quebec, ku po digjen 160 zjarre. Environment Canada lëshoi ​​paralajmërimin e saj më të fortë të martën për Otava, duke e konsideruar cilësinë e ajrit në kryeqytetin kanadez një "rrezik shumë të lartë" për shëndetin e njerëzve.

Në Toronto dhe zonat përreth, cilësia e ajrit është klasifikuar si "rrezik i lartë".

Ndërkohë, Agjencia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit (EPA) e ka klasifikuar cilësinë e ajrit në pjesën më të madhe të SHBA-së verilindore si "të pashëndetshme", veçanërisht për njerëzit që tashmë kishin probleme me frymëmarrjen.

Këshillimet për cilësinë e ajrit përfshijnë pjesën më të madhe të qytetit të Nju-Jorkut dhe Konektikatit. Ato shtrihen gjithashtu deri në Boston dhe në jug deri në Pittsburgh dhe Washington DC.

Pjesë të Pensilvanisë lindore, Nju-Jorkut dhe Nju Anglisë kanë parë Indeksin e Cilësisë së Ajrit në top 200, që do të thotë kushte që janë "shumë të pashëndetshme për të gjithë".

Zyrtarët e shëndetit publik kanë paralajmëruar njerëzit që të mos stërviten jashtë dhe të minimizojnë ekspozimin e tyre ndaj tymit sa më shumë që të jetë e mundur, pasi ajri paraqet rreziqe të menjëhershme dhe afatgjatë për shëndetin.

Përkeqësimi i cilësisë së ajrit ka detyruar gjithashtu të paktën një rajon në Quebec, 350 km në veri të Montrealit të transferojë njerëzit me astmë dhe probleme të tjera të frymëmarrjes larg tymit.

Kanadaja vazhdon të shohë një sezon më aktiv të zjarreve se zakonisht. Zyrtarët federalë paralajmëruan të hënën se kjo verë mund të sjellë zjarret më të mëdha në Kanada për shkak të kushteve të thata dhe të nxehta që parashikohen për pjesën më të madhe të sezonit.

Zjarret në të gjithë vendin kanë djegur tashmë më shumë se 3.3 milionë hektarë tokë - një sipërfaqe 12 herë më shumë se mesatarja 10-vjeçare për këtë periudhë të vitit.

Mijëra njerëz janë evakuuar në të gjithë vendin, duke përfshirë në Quebec, ku zjarret kanë djegur rreth 200.000 hektarë deri më sot.

Zjarret e mëdha kanë djegur gjithashtu në British Columbia, Alberta, Ontario, Nova Scotia dhe Territoret Veriperëndimore.

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024