Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 18%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 29%

“U shpërndanë nëpër burgje për t’u përdhunuar”, Greqia i përgjigjet akuzave të ashpra të Kroacisë

Nga A2 CNN
15 Gusht 2023, 17:21 | Bota
“U shpërndanë nëpër burgje për t’u

Akuzat e Kroacisë, se Greqia po trajton tifozët e Dinamo Zagrebit sikur të ishin robër lufte, nuk kanë mbetur pa një përgjigje nga Athina zyrtare. Përfaqësuesi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Stratos Efthymiou,  tha se një gjë e tillë nuk ka ndodhur, duke theksuar se këto deklarata nuk i shërbejnë zgjidhjes së çështjes.

“Që në momentin e parë, Qeveritë e Greqisë dhe Kroacisë kanë qenë në komunikim për të menaxhuar situatën e krijuar pas vrasjes tragjike të tifozit grek.

Në Greqi funksionon një shtet ligjor. Duke respektuar të drejtat themelore të të gjithë atyre që janë në paraburgim të përkohshëm, gjyqësori i pavarur grek do të gjykojë çështjen në mënyrë të paanshme dhe objektivisht. Dhe shteti grek garanton gjithmonë respektimin dhe integritetin e të burgosurve.

Çdo deklaratë që shtrembëron realitetin nuk shërben në rrethanat aktuale”, komentoi Stratos Efthymiou.

Ditën e sotme, Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç tha se tifozët kroatë janë “shpërndarë nëpër burgje për t’u rrahur e përdhunuar”, duke shkaktuar tensionim të marrëdhënieve mes 2 vendeve.

Mirëpo, kundër Milanoviç ka qenë edhe vetë kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç.

 "Këto deklarata sigurisht që nuk do të ndihmojnë qytetarët tanë. Ata akuzohen për tre krime : bashkëpunim me një organizatë kriminale, dëmtim dhe plagosje të pronës. Këto janë krime të rënda dhe një person është vrarë. Për vdekjen nuk mund të fajësohen të 100. U bëjmë thirrje autoriteteve greke që ta përfundojnë procesin sa më shpejt dhe të deportojnë shumicën dërrmuese të qytetarëve kroatë në Kroaci”, theksoi ai.

Tifozët e Dinamo Zagrebit qëndrojnë në burg dhe akuzohen për vrasjen e tifozit Michalis Katsouris.

https://a2news.com/2023/08/15/u-shperndane-neper-burgje-per-tu-perdhunuar-presidenti-kroat-kritika-greqise-per-101-huliganet-e-arrestuar/

A2 CNN Livestream

Dita jonë