Vendoset data se kur do të ndërtohen zyra në hapësirë

Nga A2 CNN
8 Janar 2023, 12:57 | Teknologji
Vendoset data se kur do të ndërtohen zyra në hapësirë

Blue Origin, kompania hapësinore e Jeff Bezos, vjen me një risi: qendër biznesi në hapësirë. Në bashkëpunim me Sierra Space, Blue Origin po bëhet “motori” më i madh i pasurive të paluajtshme në hapësirë.

Hapi i parë është t'i japë jetë stacionit hapësinor “Orbital Reef”, një qendër biznesi në orbitën e ulët të Tokës, që do të fillojë ndërtimin në vitin 2027. Kjo është një nga iniciativat private që do të zëvendësojë Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor kur të tërhiqet pas dy dekadave shërbim.

“Orbital Reef” do t'i lejojë njerëzit të jetojnë dhe të punojnë të qetë. Përveç kësaj, do të ketë zyra, dhoma gjumi, dhoma pushimi, restorante dhe madje edhe zona të gjelbra. Struktura “Orbital Reef” është projektuar për kompanitë në sektorët e kërkimit, industrisë ose tregtisë, të cilët do të jenë në gjendje të regjistrojnë adresën e kompanive të tyre në stacion dhe ta përdorin atë për kontrata.

NASA i dha këtij dizajni dritën jeshile në mesin e qershorit të vitit të kaluar, kur kreu një rishikim për të parë nëse plotësonte kërkesa të ndryshme funksionale dhe të performancës. Ky miratim do t'i lejojë të dyja kompanitë të vazhdojnë avancimin në zhvillimin e projektit.

Kur stacioni hapësinor të përfundojë dhe të instalohet në orbitën e tij, klientët do të mund ta arrijnë atë përmes një aeroplani hapësinor supersonik të quajtur “Dream Chaser”, i zhvilluar nga Sierra Space dhe i cili do të jetë pjesërisht i ripërdorshëm, rreth 15 herë, dhe do të jetë në gjendje të transportojë 5440 kilogramë mallra ose deri në 12 pasagjerë.

https://a2news.com/2021/06/07/jeff-bezos-do-te-shkoje-ne-hapesire-pjese-e-ekuipazhit-ne-fluturimin-e-pare-te-blue-origin/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli