Sondazh: A duhet të zbatohet leja menstruale në Shqipëri?
  • Po 50%
  • Jo 40%
  • Nuk e di 10%

Ylli i NBA-së shet 10 mijë shishe verë në 10 sekonda në transmetim të drejtpërdrejtë

Nga A2 CNN
17 Gusht 2023, 08:08 | Showbiz

Ylli i NBA-së, James Harden u habit pasi fansat e tij kinezë blenë 10,000 shishe të markës së tij personale të verës në vetëm 10 sekonda, duke treguar shtrirjen masive të transmetimit të drejtpërdrejtë në vend, ku basketbolli është i dashur nga miliona njerëz.

33-vjeçari amerikan Harden së fundmi iu bashkua një transmetimi të drejtpërdrejtë në mediat sociale, ku influencuesi lokal Xiao Yang, donte t'i tregonte organizatorit të Philadelphia 76ers se sa shpejt mund të shisnin produktin e tij të ri.

https://twitter.com/TheDunkCentral/status/1691825571842474124

Harden lançoi markën e tij "J-Harden Wines" në vitin 2022, për të sjellë entuziazëm në industri me disa ngjyra tërheqëse dhe një foto të tij në shishet e verës së kuqe, prosecco, sauvignon dhe verë të kuqe.

Gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë, Harden i siguroi shikuesit se vera "nuk ishte e shtrenjtë" dhe tha se ai zakonisht do të shiste disa kuti brenda një dite.

Kur Yang u kthye dhe i tha një Harden të habitur se shishet ishin shitur vetëm 10 sekonda pas hapjes së shitjeve, Harden shpërtheu duke qeshur dhe tha "nuk ka mundësi" dhe më pas shkoi te kompjuteri për të kontrolluar vetë rekordin e shitjeve.

Superylli i NBA-së Andre Iguadola e lavdëroi atë për një "lëvizje të shkëlqyer" duke kritikuar Daryl Morey gjatë një turneu promovues në vend.

Blerjet me transmetim të drejtpërdrejtë kanë shpërthyer në popullaritet në Kinë vitet e fundit, duke u bërë një industri shumë miliarda dollarëshe. Shikuesit mund të blejnë menjëherë mallra nga transmetuesit dhe të klikojnë për t'u dërguar yjeve të tyre të preferuar "dhurata" virtuale.

Transmetuesit shesin gjithçka, nga grimi dhe kujdesi për lëkurën te detergjenti i rrobave, dhe mikpritësit kryesorë mund të fitojnë miliona dollarë në vit – duke bërë që shumë njerëz të lënë punën e tyre me kohë të plotë me shpresën për t'u bërë një yll në internet.

Transmetimi i drejtpërdrejtë i Harden u bë shpejt trend në mediat sociale kineze, me disa fansa duke bërë shaka se ai duhet të luajë në Kinë dhe jo në NBA dhe të korrë përfitimet e bazës së tij të tifozëve atje.

Basketbolli është jashtëzakonisht i popullarizuar në Kinë, jo pak falë karrierës së legjendës kineze Yao Ming në Hall of Fame në NBA. Liga gjithashtu ka një histori të gjatë në vend, pasi ka shpenzuar disa dekada dhe miliona dollarë për të ndërtuar fusha, për të sjellë yje për ndeshjet parasezonale dhe fillimisht i ka dhënë të drejtat e transmetimit falas.

Ditari A2 CNN