Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 6%
  • Kujdesi familjar 82%
  • Ndikimi i shoqërisë 12%

I bëhet atentat kreut të shërbimit sekret të Iranit

Nga A2 CNN
16 Tetor 2023, 08:18 | Bota

Mediat e huaja njoftojnë se, oficeri i lartë i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, Mohammed Akiki ka mbetur i plagosur rëndë, pasi ka rënë pre e një sulmi në Teheran dhe aktualisht ndodhet në spital në gjendje kritike pas plagëve të rënda të raportuara.

Fillimisht, ishte shkrimtari izraelit, Amir Tsarfati, që shkroi për atentatin ndaj zyrtarit të lartë të shërbimeve sekrete iraniane në kanalin e tij në Telegram, duke nënvizuar se Akiki ndodhet në terapi intensive në një spital në Teheran. Më pas, lajmi u konfirmua edhe nga rrjeti Bnn.

Për momentin, ka mungesë informacioni për sulmin, por sipas ekspertëve dhe analistëve të ngjarjeve në Iran duket se atentati lidhet me situatën shpërthyese në Lindjen e Mesme, pas agresionit të Hamasit ndaj Izraelit dhe reagimin e shtetit hebre.

Edhe shkrimtari izraelit, Amir Tsarfati, nuk përjashtoi mundësinë e përfshirjes së shërbimit sekret, Mosad në këtë atentat. Kjo mund të jetë një hakmarrje për rolin e Iranit në sulmin e Hamasit.

Profesori italian Daniele Ranieri shkruante pak ditë më parë se sulmi i Hamasit ka prishur të gjithë “status quo”-në në Lindjen e Mesme. Sipas tij, hakmarrja e Izaelit do të ketë pasoja edhe në Iran, por edhe në Liban për shkak të përfshirjes së Hezbollahut në këtë vend, në regjimin e Asadit në Siri, Jemen dhe Irak.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu