Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 27%
  • 1 mars 45%
  • Nuk e uroj 27%

10 besime dhe trajtime absurde mjekësore nga kohët e lashta

Nga A2 CNN
26 Janar 2024, 16:43 | Lifestyle

10 besime dhe trajtime absurde mjekësore nga kohët e lashta

Reumatizma, dhimbje koke, infeksione, sëmundje mendore. Po ju sjellim trajtimet mjekësore më të çuditshme në histori, duke filluar nga ato të Egjiptit të lashtë e deri tek ato të fillimit të shekullit të njëzetë.

Nga kufomat dhe skeletet e balenave te maskat në formë sqepi, që kalojnë përmes gëlltitjeve të gjakut të gladiatorëve të vdekur dhe pluhurave të mumjes. Po ju tregojmë trajtimet mjekësore më të çuditshme dhe më të padobishme që janë përdorur në të kaluarën për të trajtuar sëmundjet dhe sëmundjet e të gjitha llojeve.

Trajtime për dhimbjen e dhëmbit? Minj të ngordhur

Ndër ilaçet e shumta të çuditshme të përdorura gjatë shekujve për të kuruar dhimbjen e dhëmbit (mjaltë, spec djegës, dyll, lëng merimange dhe truri i lepurit), spikat ai i egjiptianëve, të cilët për të krijuar një pastë për t'u aplikuar në dhimbjet përdorën një shkumë nga minjtë e ngordhur të përzier me përbërës të tjerë natyralë.

Gëlltitja e bimëve të hidhura ishte kura për çrregullimet e tretjes

Në Greqinë e lashtë ekzistonte "teoria e humorit", sipas së cilës trupi drejtohej nga katër humore në ekuilibër me njëri-tjetrin (gjak, gëlbazë, biliare e verdhë dhe biliare e zezë): sëmundjet shkaktoheshin nga çekuilibri i tyre. Mjetet juridike varionin nga gëlltitja e bimëve të hidhura për çrregullimet e tretjes deri tek ajo e susamit për ethet.

Gjaku i gladiatorëve për forcë fizike

Në Romën perandorake besohej se pirja e gjakut të gladiatorëve që vdisnin në luftime mund të rriste forcën fizike si dhe të kuronte sëmundje të ndryshme. Ky besim i çuditshëm buronte nga ideja se gjaku i një personi të fortë dhe trim mund t'i transmetonte virtytet e tij tek ata që e pinin.

Vrima në kokë për çrregullime mendore

Në disa qytetërime, përfshirë ato parakolumbiane, praktika e shpimit të kafkës ishte e përhapur, duke përdorur mjete më të ngjashme me ato të farkëtarëve sesa mjekët për të trajtuar dhimbjen e kokës, lëndimet dhe çrregullimet mendore. Në mesjetë besohej gjithashtu se duke vepruar kështu, shpirtrat e këqij do të largoheshin.

Pluhur mumje kundër epilepsisë

Në kohët mesjetare, por edhe për një pjesë të mirë të Rilindjes (ka dokumentacion deri në shekullin e 18-të), pluhuri i përftuar nga bluarja e mumieve egjiptiane u përdor si ilaç për një sërë sëmundjesh, duke përfshirë dhimbjet e stomakut, hemorragjitë dhe madje epilepsia.

Maskat me sqep të gjatë largojnë murtajën

Gjatë epidemisë së murtajës bubonike që përfshiu Italinë nga viti 1629 deri në 1633, mjekët kishin zakon të mbanin maska ​​me një sqep të gjatë të mbushur me barishte dhe parfume. Besohej, në fakt, se sëmundja përhapej vetëm përmes ajrit dhe se duke filtruar ajrin në këtë mënyrë mund të pastrohet, duke shmangur ngjitjen.

Migrena trajtohej me shushunja

Në shekullin e 19-të, shushunjat përdoreshin për të trajtuar një gamë të gjerë sëmundjesh, nga reumatizma te migrena. Megjithatë, efektiviteti i këtyre vërtetohet (por vetëm në raste të përcaktuara mirë) për pastrimin e plagëve të infektuara. Në fakt, ato ushqehen me lëkurë të vdekur dhe lëshojnë enzima antikoagulante dhe vazodilatuese me pështymën e tyre.

Elektroshok për trajtimin e çrregullimeve mendore

Gjatë gjithë shekullit të 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të, elektroshoku ishte një trajtim popullor për të trajtuar disa çrregullime mendore, duke përfshirë histerinë dhe depresionin, veçanërisht brenda azileve dhe shtëpive të pleqve. Është për të ardhur keq që kjo procedurë, jashtëzakonisht e rrezikshme për pacientin, nuk ka pasur kurrë një bazë solide shkencore.

Kufomat e balenave përdoreshin për të kuruar reumatizmën

Në shekujt 19 dhe 20, në disa vende në Australinë Jugore ekzistonte një besim i çuditshëm se hyrja në kufomat e balenave të plazhit dhe zvarritja midis të skeleteve të tyre në dekompozim për 20-30 orë (në intervale të rregullta) mund të vepronte si një kurë e mrekullueshme për reumatizma.

Noti në det për "lodhje të tepërt shpirtërore"

Mjekët norvegjezë të fillimit të viteve 1900 besonin se deti mund të kuronte histerinë, neurastheninë, reumatizmin, rraskapitjen, aneminë e lehtë dhe madje edhe "lodhjen e tepërt shpirtërore". E gjitha kjo falë vetive stimuluese të kripës dhe efekteve të dobishme të ujit të ftohtë në metabolizëm.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli