Sondazh: A mendoni se është rritur roli i Shqipërisë në politikën ndërkombëtare?
  • Po 54%
  • Jo 46%

Zbulohen gjurmë 90 mijë vjeçare të njeriut në plazhin maroken

Nga A2 CNN
31 Janar 2024, 08:49 | Lifestyle

Zbulohen gjurmë 90 mijë vjeçare të njeriut në plazhin

Një ekip arkeologësh kanë zbuluar gjurmët më të vjetra të njeriut të regjistruara ndonjëherë në Afrikën e Veriut dhe në Mesdheun jugor.

Gjurmët, që datojnë 90.000 vjet më parë, u gjetën në një plazh në Larache të Marokut, nga një ekip shumëkombësh i udhëhequr nga Moncef Essedrati, një profesor kërkimi dhe drejtor laboratori në Universitetin Francez të Brittanit Jugor.

Duke përdorur datimin e luminescencës të stimuluar optikisht, një metodë e fundit që përcakton ekspozimin e fundit të mineraleve specifike ndaj nxehtësisë ose dritës së diellit, ekipi i Essedratit ishte në gjendje të përcaktonte se afërsisht 90.000 vjet më parë, një grup shumë brezash Homo sapiens ecnin në plazhin me pjerrësi të butë.

Të publikuara në revistën Nature, gjetjet hedhin dritë mbi një koleksion prej 85 gjurmësh nëpër dy shtigje, që i atribuohen të paktën pesë njerëzve të epokës së akullnajave, që përfshijnë grupmosha të ndryshme nga fëmijët dhe adoleshentët tek të rriturit.

Pavarësisht nga erozioni i vazhdueshëm që kërcënon jetëgjatësinë e sitit arkeologjik Larache, gjurmët ka të ngjarë të ruhen për shkak të paraqitjes së favorshme të plazhit, kushteve të valëve të motit të mirë dhe shtrirjes së baticës.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli