Sondazh: A mendoni se figura e Ismail Qemalit njihet sa duhet?
  • Po 17%
  • Jo 78%
  • Nuk e di 6%

Arrestimi i aktivistit të LVV me ekstazi në Tiranë, opozita thirrje prokurorisë të hetojë Besnik Mujecin

Nga A2 CNN
15 Gusht 2023, 16:39 | Kosova
Arrestimi i aktivistit të LVV me ekstazi në Tiranë, opozita

Arrestimi e anëtarit të asamblesë së Komunës së Prishtinës nga radhët e Vetëvendosjes Besnik Mujeci, sipas kreut të LDK, Lumir Abdixhiku, është dëshmi e këmbënguljes së partisë së Kurtit për ta bërë atë disa muaj më parë aksioner në stacionin e linjës së autobusëve Prishtinë-Tiranë.

Është e njëjta linjë nga e cila policia deklaroi se ai sillte dozat me ekstazi në kryeqytetin shqiptar për t'i shpërndarë me pas drejt bregdetit në kulmin e sezonit turistik. 

''Pazaret e tilla duket se kanë patur një qëllim më të thellë. Prandaj dhe grupet, prandaj dhe nisma, prandaj dhe insistohej atëherë'', akuzon Abdixhiku.

Ai i bën thirrje Prokurorisë së Kosovës të hetojë në veçanti njerëzit e përfshirë në këtë skemë dhe mbështetjen politike që kanë marrë në gjithë këtë proces.

Egzon Azemi nga Lëvizja Vetëvendosje në pushtet tha se nëse kjo vërtetohet asamblisti i tyre do të përjashtohet nga partia.

Edhe Partia Demokratike e Kosovës dënoi rastin përmes një deklarate për median, ku i kërkohet drejtësisë atje të veprojë. 

Debat - nga Alba Alishani