Berisha: Pasi futi në “xhep” Bashën, Rama përdori Sorosin e FBI-në për të më shpallur “non grata”

Nga A2 CNN
3 Shkurt 2023, 19:46 | Politikë
Berisha: Pasi futi në “xhep” Bashën, Rama përdori

Sali Berisha, kreu i PD, foli sërish për çështjen “McGonigal”, duke thënë se “ai doli në pension, por farat e mbjella nga ai vijuan deri në vitin 2021”. Berisha tha më tej se Rama përdori Sorosin e FBI-në për ta shpallur atë non grata.

“Lulzim Basha i paditur për larje parash ra tërësisht në mëshirën e Edi Ramës dhe ai në kundërshtim me çdo ligj i mbylli dosjen, nuk e çoi në Gjykatën  e Lartë.

Pasi i kishte ndërsyer lobistit të PD-së, njeriun ndër më të fuqishmit të FBI-së, ai tregonte mëshirë duke marrë peng me dosje kryetarin e opozitës.

Ky demon pushteti që urren kundërshtarin njëlloj si i ati i tij xhelat, si daja i tij xhelat, bëri gjithçka që pasi futi në xhep Lulzim Bashën, përdori Sorosin, FBI e të tjerë për të shpallur ‘non grata’ Sali Berishën.

Vetë Departamenti i Shtetit me zëdhënësin e tij thotë, se bazë për këtë vendim kanë qenë edhe aktet dhe raportet të kontrollit antikorrupsion të qeverisë shqiptare. Raporte që nuk ka njeri në Shqipëri ti ketë lexuar, përveç atyre duarve të zeza që i kanë shpifur dhe dërguar. Raporte që nuk janë publikuar, nuk kanë parë dritën. Pra njëlloj si paratë e fshehta që ju dorëzuan McGonigal për veprën e tij të zezë edhe këto raporte”, tha Berisha.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani