"Kështjella e moralit ukrainas" - Çfarë po ndodh në Bakhmut, epiqendrën e sulmeve ruse

Nga A2 CNN
4 Janar 2023, 18:39 | Bota

Komandanti Skala, siç dëshiron të quhet ai, po kontrollon operacionin ukrainas për të mbrojtur qytetin e Bakhmut në rajonin lindor të Donbasit nga një dhomë nëntokësore jashtë një rruge të papërshkrueshme. Është një nga qendrat kryesore të komandës që ushtria ukrainase ka ngritur në qytet dhe pak gazetarë kanë qenë këtu.

Udhëheqësi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, ka thënë se ukrainasit e kanë kthyer çdo shtëpi në Bakhmut në një kështjellë dhe se tani kishte "500 linja mbrojtjeje". Rusia ka përdorur të gjitha forcat e saj në përpjekje për të marrë Bakhmutin - një betejë që konsiderohet kritike për vendin pasi humbi terren në Ukrainë në muajt e fundit, duke u shtyrë nga Kherson në jug dhe rajoni i Kharkiv në veri-lindje.

Kapja e Bakhmutit është gjithashtu e rëndësishme për të çuar më tej synimin e Rusisë për të kontrolluar të gjithë rajonin e Donbasit në Ukrainën lindore. Një banor e ka cilësuar si “fundi i botës” dhe ka momente që ndihet kështu.

Bombat kanë shpërthyer në mes të blloqeve të apartamenteve, kanë hedhur në erë fasadat e ndërtesave dhe kanë krijuar kratere në anë të rrugëve. Ishte e vështirë të gjeje një dritare në Bakhmut që të ishte e paprekur. Toka është e mbushur me xhama të thyer dhe mbeturina.

Ky ishte dikur një qytet i qetë, i zakonshëm në lindje, i njohur për verën e tij të gazuar. Tani, ajo është kthyer në një betejë për luftën dhe rezistencën e Ukrainës. Shtrihet në një kryqëzim rrugor jetik, por me kalimin e muajve, beteja këtu ka marrë një rëndësi simbolike.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky së fundmi e quajti atë "kështjellën e moralit ukrainas". Bakhmut dikur ishte shtëpia e pak më shumë se 70,000 njerëzve para luftës. Vetëm një e dhjeta e banorëve të saj - kryesisht të moshuar ose të varfër – kanë mbetur aty.

Ajo që është e jashtëzakonshme është se edhe kur predhat bien vetëm disa qindra metra nga qendra, njerëzit nuk dridhen. Sikur janë mpirë, duke ikur nga bombat çdo ditë. Megjithatë, trauma është e dukshme në shumë fytyra.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli