Pse ushtarëve ukrainas iu është dhënë urdhër i prerë që të mos telefonojnë të dashurat e tyre nga fusha e betejës

Nga A2 CNN
4 Janar 2023, 16:27 | Bota

Ushtarët ukrainas kanë përshkruar rreziqet e përdorimit të një telefoni celular në vijën e frontit dhe se si telefonat e ushtarëve rusë mund të përdoren për t'i shënjestruar ata, me efekt shkatërrues.

Dëshmitë e reja sugjerojnë se rrjetet celulare nuk po përdoren si një instrument i zërit në konfliktin aktual, pasi secila palë gjurmon telefonat e ushtarëve.

Rreziqet e përdorimit të pajisjeve në fushën e betejës ndoshta janë vënë sërish në qendër të vëmendjes, pasi Rusia fajëson përdorimin e telefonit celular nga ushtarët e saj për një sulm vdekjeprurës raketor ukrainas në Makiivka, i cili sipas disa vlerësimeve vrau qindra ushtarakë.

Si gjurmohen telefonat në fushën e betejës?

Është gjithashtu e mundur që disa sisteme të mund të identifikojnë drejtpërdrejt vendndodhjen e telefonit kur simulatorët lidhen me to, për shembull duke hyrë në sistemin e brendshëm GPS të telefonit.

Cilado metodë që përdoret - dhe detajet më të imta janë sekrete ushtarake të ruajtura nga afër - të gjitha përfundojnë me gjetjen e armikut në një vendndodhje mjaft të saktë të kushdo që përdor telefonin.

Në Ukrainë, dihet që rusët po përdorin sistemin elektronik të transportit Leer-3 - i përbërë nga drone dhe një kamion komandues - si një mjet për të lokalizuar forcat ukrainase.

Ky sistem mund të marrë më shumë se 2000 telefona në një rreze prej 3,7 miljesh, duke mundësuar gjetjen e një numri të madh pozicionesh armike.

Forcat ukrainase besohet se po përdorin teknologji të ngjashme. Në mesin e marsit, zyrtarët amerikanë i thanë New York Times se të paktën një gjeneral rus ishte vrarë pas një telefonate celulare që ai bëri, të marrë nga inteligjenca ukrainase.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Edicioni informativ nga Suela Demiri