Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 38%
  • Tre herë në javë 25%
  • Vetëm në fundjavë 6%
  • Asnjëherë 31%

Korridori i grurit, Putin bisedë telefonike me Erdogan

Nga A2 CNN
2 Gusht 2023, 13:01 | Bota
Korridori i grurit, Putin bisedë telefonike me Erdogan

Pasi presidenti rus, Vladimir Putin, njoftoi se pas Samitit Rusi-Afrikë do të bisedonte me presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan, vëmendja e mediave botërore u përqendrua te zhvillimet e sotme, ku marrëveshja e Korridorit të grurit, ishte një nga pikat e rëndësishme të agjendës së takimit të dy liderëve. Pak minuta më parë, Kremlini njoftoi se ka përfunduar biseda e pritshme telefonike mes presidentit Erdogan dhe presidentit rus Putin.

Gjatë takimit, të dy liderët ranë dakord për vizitën e Putinit në Turqi. Presidenti Erdoğan vuri në dukje se Turqia do të vazhdojë të bëjë përpjekje intensive për vazhdimin e Nismës së Detit të Zi, të cilën ai e konsideron një "urë paqeje".

“Presidenti ynë, zoti Rexhep Tajip Erdogan, pati një bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin. Gjatë takimit, të dy liderët ranë dakord për vizitën e zotit Putin në Turqi”, thuhet në deklaratë. “Nga mbyllja afatgjatë e Iniciativës së Detit të Zi nuk do të përfitojë askush dhe vendet që kanë nevojë për drithë do të vuajnë më shumë”, u shpreh Erdogan, i cili ka deklaruar se nuk duhet të ndërmerren hapa për përshkallëzimin e tensioneve gjatë luftës Rusi-Ukrainë.

Në deklaratën e drejtorisë turke të Komunikimit turk, thuhet se Erdogan falënderoi homologun e tij për avionët që ndihmuan në shuarjen e zjarreve.

“Presidenti Erdogan falënderoi homologun e tij për 2 avionët amfibë zjarrfikës të dërguar nga Rusia për luftën e Turqisë kundër zjarreve në pyje dhe shprehu kënaqësinë e tij për interesin në rritje të turistëve rusë për Turqinë dhe shprehu besimin se këtë vit do të thyhet një rekord në turizëm”, thuhet në deklaratë.

Më herët, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov, në një deklaratë për të ardhmen e marrëveshjes së Korridorit të grurit, tha se "marrëveshja e grurit do të rikthehet, kur të plotësohen kërkesat”.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi