Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

Moska sulmon me raketë qytetin e kishave shekullore, 7 të vrarë, 90 të plagosur

Nga A2 CNN
19 Gusht 2023, 19:41 | Bota
Moska sulmon me raketë qytetin e kishave shekullore, 7 të vrarë,

Një raketë ruse goditi sheshin kryesor të qytetit historik në veri të Ukrainës, Chernihivin. Bilanci është tragjik, me 7 viktima dhe 90 të plagosur. Njoftimi është bërë nga Ministria e Brendshme e Ukrainës. 12 nga të plagosurit ishin fëmijë dhe 10 prej tyre, oficerë policie.

Referuar njoftimit të tyre, sulmi ndodhi ndërsa banorët e qytetit ishin nisur për në kishë me rastin e një festë fetare.

Për këtë ka pasur edhe një reagim nga ana e presidentit Volodymyr Zelenskiy.

"Një raketë ruse goditi qendrën e Chernihivin tonë, sheshin, universitetin politeknik, dhe një teatër. Një e shtunë e zakonshme, të cilën Rusia e ktheu në një ditë dhimbjeje dhe humbjeje”, shkruan ai teksa ka postuar foto nga vendi i shkatërruar.

Chernihivi njihet si një qytet i kishave shekullore. 

https://youtu.be/u0MmhbzxPP4

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani