Sondazh: Të bëhesh i pasur në Shqipëri është:
  • E lehtë 0%
  • E vështirë 100%
  • E pamundur 0%

Mbi 1400 persona vdesin nga uria në Etiopi, ndihmat u ndërprenë se po vidheshin

Nga A2 CNN
19 Gusht 2023, 09:03 | Bota
Mbi 1400 persona vdesin nga uria në Etiopi, ndihmat u ndërprenë

Mbi 1400 persona raportohet të kenë vdekur nga uria në rajonin verior të Tigrait në Etiopi, pasi Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së ndërpreu dërgimin e ndihmave pasi ato po vidheshin. Një hetim nga autoritetet në Tigrai zbuloi se rreth 500 persona ishin përfshirë në vjedhje.

Në vitin 2020, rajoni i Tigrait u përfshi nga një konflikt i ashpër i armatosur. Konflikti përfundoi vetëm nëntorin e kaluar pasi qeveria etiopiane dhe Fronti Çlirimtar Popullor Tigray (TPLF) nënshkruan një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Bashkimi Afrikan.

Për pjesën më të madhe të luftës, rajoni ishte nën bllokadë, gjë që ndaloi ndihmat humanitare. I dërguari i Bashkimi Afrikan në Tigrai, ish-presidenti i Nigerisë, Olusegun Obasanjo, tha se rreth 600,000 vdiqën në konfliktin 2-vjeçar.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu