Primaret e PD, 2 kandidatë për Tiranën shkojnë në balotazh

Nga A2 CNN
5 Dhjetor 2022, 01:30 | Politikë
Primaret e PD, 2 kandidatë për Tiranën shkojnë në

Partia Demokratike nuk ka ende një kandidat zyrtar për Bashkinë Tiranë për zgjedhjet e ardhshme vendore. Nga rezultati votimeve në primaret e së dielës, asnjë kandidat nuk mundi të sigurojë mbi 50% të votave.

Në këtë mënyrë, gara do të shkokë në balotazh mes dy kandidatëve më të votuar, Belind Këlliçi dhe Ilir Alimehmeti. Deputeti Këlliçi mori më shumë vota nga të gjithë, 4040, por pa mundur të kalojë pragun e 50% + 1 votë.

Raundi i dytë do të zhvillohet më 11 dhjetor.

Rezultatet e primareve për Tiranën:
Belind Këlliçi – 4040 vota
Ilir Alimehmeti – 2196 vota
Gert Bogdani – 1819 vota
Julian Deda – 157 vota
Adriana Kalaja – 128 vota
Enkelejda Fejzo – 66 vota
Fatmir Merkoçi – 35 vota
Të pavlefshme – 29 vota
Votues gjithsej – 8470

https://a2news.com/2022/11/02/brenda-primareve-te-pd-kush-jane-kandidatet-qe-do-te-kerkojne-te-sfidojne-erion-veliajn-per-tiranen/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli