137 të vdekur në Moskë! Putin: E bëri shteti Islamik, por Ukraina përfiton

Nga A2 CNN
25 Mars 2024, 22:37 | Bota

137 të vdekur në Moskë! Putin: E bëri shteti Islamik, por

“Sulmi vdekjeprurës në një sallë koncertesh pranë Moskës u krye nga islamikët radikalë, por të shtënat i përshtaten një fushate më të gjerë frikësimi nga Ukraina”, tha të hënën Presidenti rus Vladimir Putin.

"Kjo mizori mund të jetë vetëm një lidhje e një serie përpjekjesh nga ata që kanë qenë në luftë me vendin tonë që nga viti 2014", tha Putin.

Sipas Putin, ata që planifikuan sulmin "shpresuan të mbillnin panik dhe përçarje në shoqërinë ruse, por u përballën me unitetin dhe vendosmërinë për t'i rezistuar kësaj të keqeje".

Franca iu bashkua Shteteve të Bashkuara duke thënë se inteligjenca tregoi se Shteti Islamik ishte përgjegjës për një sulm në një sallë koncertesh në Moskës e cila vrau 137 persona.

Shteti Islamik ka thënë se ishte përgjegjës për sulmin, një pretendim që Shtetet e Bashkuara e kanë thënë publikisht se e besojnë. 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli