22-vjeçari sulmon me thikë kalimtarët, 4 humbin jetën, 7 të plagosur rëndë

Nga A2 CNN
28 Mars 2024, 08:04 | Bota

22-vjeçari sulmon me thikë kalimtarët, 4 humbin jetën, 7

Katër persona u gjetën të vdekur dhe shtatë të tjerë u plagosën nga një sulm me thikë në disa zona në Illinois në SHBA.

Një vajzë 15-vjeçare, një grua 63-vjeçare, një burrë 49-vjeçar dhe një burrë 22-vjeçar humbën jetën nga incidenti dhe pesë të tjerë të plagosur u transportuan në spitalet lokale me lëndime të rënda,tha Departamenti i Policisë Rockford në një njoftim për shtyp të mërkurën në mbrëmje.

Autor i sulmit dyshohet se është një 22-vjeçar i cili ndodhet në paraburgim. Sipas policisë vendase jo të gjitha viktimat ishin therur me thikë, por as nuk kishin ndonjë plagë me armë zjarri. Ende nuk dihet se si viktimat e tjera vdiqën apo u plagosën, shkruan CNN.

Policia u bëri thirrje banorëve që të shikojnë kamerat e tyre për çdo pamje video që lidhet me incidentet dhe të paraqesin çdo provë në polici ose në mënyrë anonime përmes ndaluesve të krimit në zonën e Rockford.

Duke folur në konferencën për shtyp, kryebashkiaku i Rockfordit, Tom McNamara tha se ai ishte “plotësisht i tronditur nga ky akt dhune dhe ndikimi që po ka tani në jetën e shumë familjeve”. Do të ketë këshilltarë në vend në shkollën e mesme Flinn të enjten dhe të premten për të ndihmuar ata individë dhe familje që janë prekur, tha ai.

A2 CNN Livestream

Dita jonë