Bie dhe pengesa e fundit, Hungaria i hap rrugën anëtarësimit të Suedisë në NATO

Nga A2 CNN
26 Shkurt 2024, 17:15 | Bota

Parlamenti i Hungarisë ka ratifikuar kërkesën e mbretërisë së Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke hequr në këtë mënyrë pengesën e fundit që vendi nordik të bëhej pjesë e aleancës më të madhe ushtarake.

Hungaria ishte e fundit nga 31 anëtarët e NATO-s që miratoi anëtarësimin e Suedisë, pasi Turqia e mbështeti masën muajin e kaluar. Anëtarësimi në NATO kërkon unanimitet nga të gjithë anëtarët e saj.

Suedia dhe Finlanda aplikuan për t’u bashkuar me aleancën disa javë pasi Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës më 24 shkurt 2022.

Por ndryshe nga Finlanda, oferta e Suedisë u vonua pasi Ankaraja dhe Budapesti vendosën kushte.

Turqia akuzoi Suedinë për sjellje të butë ndaj mbështetësve të militantëve kurdë dhe grupeve të tjera në Suedi, të cilat Ankaraja i konsideron si kërcënime sigurie, të cilat e shtynë Stokholmin të forcojë ligjet e tij kundër terrorizmit, duke e bërë mbështetjen për organizatat ekstremiste të dënueshme me deri në tetë vjet burg.

NATO gjithashtu ra dakord të krijojë një koordinator të posaçëm për kundërterrorizmin dhe emëroi Ndihmës Sekretarin e Përgjithshëm Tom Goffus në këtë pozicion.

Budapesti, ndërkohë, synoi atë që e përshkroi si “gënjeshtra flagrante” nga politikanët suedezë për gjendjen e demokracisë së Hungarisë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu