Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 67%
  • Mungesa e kohës 22%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 11%

Blinken kërcënon Katarin: Bindni Hamasin të pranojë marrëveshjen për pengjet

Nga A2 CNN
22 Mars 2024, 07:14 | Bota

Blinken kërcënon Katarin: Bindni Hamasin të pranojë

Zyrtarët amerikanë i thanë CNN se Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken lëshoi ​​një mesazh të ashpër për Katarin në fillim të marsit:

“Thuajini Hamasit të respektojë marrëveshjen për pengjet izraelite dhe një armëpushim në Rripin e Gazës nëse nuk dëshiron të dëbohet nga Doha”, ku anëtarë të lartë të lëvizjes islamike palestineze janë vendosur prej vitesh. 

Sipas burimeve të CNN, mesazhi i është dorëzuar nga Blinken kryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Katarit, Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani në një takim në Uashington të mbajtur më 5 mars. 

Ndërkohë, mbrëmjen e kaluar, kryeministri izraelit Benyamin Netanyahu vendosi të dërgojë një delegacion në Doha, të kryesuar nga kreu i Mossad-it David Barnea për një takim me kreun e CIA-s Ëilliam Burns, kryeministrin e Katarit Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani dhe ministrin e Egjiptit, Abbas Kamal për të biseduar për lirimin e pengjeve.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli