Sondazh: Sa e rrezikon Shqipërinë përshkallëzimi i konfliktit Iran - Izrael?
  • Shumë 22%
  • Pak 78%
  • Aspak 0%

Epidemia tropikale godet Brazilin, shpallet gjendja e emergjencës

Nga A2 CNN
22 Shkurt 2024, 08:09 | Bota

Epidemia tropikale godet Brazilin, shpallet gjendja e emergjencës

Autoritetet e Shtetit të Rio de Zhaneiros në Brazil kanë shprehur gjendjen e jashtëzakonshme, për shkak të shpërthimit të një epidemie, e cila ka infektuar qindra persona.

Ethet tropikale është një sëmundje tropikale që më së shumti përhapet nga pickimi i mushkonjave të llojit Aedes Aegypti.

Guvernatori i shtetit të Rios u shpreh se situata është ende në kontroll dhe sqaroi se shpallja e emergjencës erdhi për pasojë që reagimi përballë kësaj epidemie të jetë më i shpejtë për banorët e rrezikuar dhe në nevojë për ndihma.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli