Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 0%
  • Mungesa e kohës 0%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 0%

Rusia shmang sulmin e radhës të Ukrainës, Medvedev: Marrja e Avdiivka, një sukses

Nga A2 CNN
22 Shkurt 2024, 08:02 | Bota

Rusia shmang sulmin e radhës të Ukrainës, Medvedev: Marrja e

Sulmet ajrore të Ukrainës në qytetet kufitare ruse, tashmë nuk janë më një risi. Gjatë mbrëmjes së kaluar, trupat e Zelensky-t tentuan të godasin me raketa e dronë disa pozicione në Rusi, të cilat sipas Ministrisë së Mbrojtjes, u shmangën.

Autoritetet ruse shkuan dhe më tej duke i cilësuar këto sulme të Ukrainës si terroriste. Synimi i Ukrainës raportohet të kenë qenë disa pozicione ushtarake në Brjansk dhe Rostov.

Ndërkohë, një ditë më parë, Ukraina arriti të godasë me dronë dhe raketa Himars një bazë ushtarake stërvitore në Donetsk, ku u vranë të paktën 75 persona.

Nga ana tjetër, autoritetet ruse vijojnë të festojnë fitoren e kontrollit mbi Avdiivkan. Zv.presidenti i Këshillit të Sigurisë në Rusi, Dmitry Medvedev, u shpreh se beteja për qytetin kyç ishte tepër e vështirë, por në fund rezultoi e suksesshme.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi