Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 0%
  • Mungesa e kohës 100%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 0%

Sulmet në Detin e Kuq, SHBA rrëzon 4 raketa të rebelëve Houthi në Jemen

Nga A2 CNN
28 Mars 2024, 08:06 | Bota

Sulmet në Detin e Kuq, SHBA rrëzon 4 raketa të rebelëve

Ushtria amerikane njoftoi të mërkurën se ka shkatërruar katër sisteme ajrore pa pilot me rreze të gjatë të rebelëve Houthi në Jemeni.

Në njoftimin e publikuar në "X" sqarohet se raketat kishin shënjestruar anijet luftarake amerikane në Detin e Kuq.

"Nuk ka pasur të lënduar apo dëme të raportuara në anije të SHBA-së ose të koalicionit," siguroi Shefi i Shtabit të Përbashkët të SHBA për Lindjen e Mesme.

Më tej në njoftim u përcaktua se këto armë paraqisnin një kërcënim të menjëhershëm për anijet tregtare dhe anijet e marinës amerikane në rajon.

Sipas njoftimit rrëzimi i raketave u krye për të mbrojtur lirinë e lundrimit dhe për t'i bërë ujërat ndërkombëtare më të sigurta për marinën amerikane dhe anijet tregtare.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi